birgün

20° AÇIK

Çöküşün faturası 170 milyar dolar

DÜNYA 28.12.2021 09:52
Çöküşün faturası 170 milyar dolar
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bu yıl dünya genelinde iklim krizi kaynaklı yıkıcı hava olayları en az 1,3 milyon kişinin yer değiştirmesine ve 170 milyar dolarlık ekonomik kayba yol açtı.
Christian Aid tarafından yayınlanan ‘2021’in Maliyeti: İklim Değişikliğinden Kaynaklanan Çöküş Yılı’ başlıklı analizde, bu yıl gerçekleşen en yıkıcı 10 iklim felaketi incelendi.

Sigorta kapsamındaki finansal kayıplar temel alınarak yapılan hesaplamalara göre, zengin ülkelerde kayıp maliyetleri daha fazla seviyede. Buna karşın, en yıkıcı aşırı hava olaylarının çoğu iklim krizi etkisi sınırlı olan yoksul ülkelerde görüldü. ABD’de 95 kişinin hayatını kaybettiği Ida Kasırgası’nın maliyeti en az 65 milyar dolar olarak hesaplanırken, Avrupa’da 240 kişinin öldüğü sel felaketinde 43 milyar dolarlık hasar oluştu. Teksas’ta şubatta yaşanan kış fırtınasında 23 milyar dolar, Çin’in Henan eyaletindeki sel felaketinde ise 17,6 milyar dolarlık yıkım ortaya çıktı. Söz konusu sel felaketi nedeniyle 1 milyonu aşkın kişi göç etmek zorunda kaldı. Kanada’da Britanya Kolombiyası eyaletindeki sel nedeniyle 7,5 milyar dolar, Fransa’daki aşırı soğuk hava dalgası nedeniyle ise 5,6 milyar dolarlık ekonomik kayıp oluştu. Hindistan ve Bangladeş’i etkileyen Yaas siklonu 3 milyar dolar, Hindistan, Çin, Filipinler ve Japonya’yı etkileyen In-Fa tayfunu 2 milyar dolar hasara yol açtı.

‘Dudak uçuklatan kayıp’

Analizdeki iklim değişikliği kaynaklı 10 hava olayının yarattığı maliyet en az 170 milyar doları bulurken, bu felaketler nedeniyle bini aşkın insan hayatını kaybetti ve en az 1 milyon 330 bin kişi göç etmek zorunda kaldı.

Analizin yazarı Kat Kramer, iklim krizi nedeniyle bu yıl "dudak uçuklatan" mali kayıpların yanı sıra birçok insanın hayatını kaybettiğini ve göç etmek zorunda kaldığını söyledi: “Dünyanın en zengin ülkelerinden bazılarında yaşanan fırtına ve sel gibi aşırı hava olaylarının yanı sıra en yoksul ülkelerin çoğunda yaşanan kuraklık ve sıcak hava dalgaları, iklim krizinin 2021 yılı maliyetinin yüksek olmasına yol açtı.”

Öte yahdan Filipinler’i vuran Rai Tayfunu’nun yol açtığı afette ölenlerin sayısının 388’e yükseldiği bildirildi. Tayfun nedeniyle 482 bin evin hasar gördüğü de belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol