birgün

9° KAPALI

YAŞAM 22.12.2019 07:37

Çöpten çıkan kütüphane

Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, çöpe atılan kitapları toplayarak şantiyede kurdukları kütüphaneye kazandırıyor. Sayısı 25 bine ulaşan kitaplar okullara, cezaevlerine gönderiliyor

Çöpten çıkan kütüphane

Ankara’da Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinin 3 yıl önce çöpe atılan kitapları alıp, dezenfekte ederek, şantiyede kurdukları kütüphanede kitap sayısı 25 bine ulaştı.

Çankaya Belediyesi Temizlik İşçileri Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, 2016 yılında çöp konteynerinin yanına poşet içinde bırakılan eski kitapları alıp, şantiyeye götürdü. İşçiler, daha sonra da çöpe atılan bu tür kitapları toplayıp, şantiyede biriktirmeye başladı. Temizlenip, dezenfekte edilen kitaplarla Temizlik İşleri Müdürlüğü Şantiyesi’ne ait 50 yıllık binada kütüphane kuruldu. 700 kitapla kurulan kütüphanede aradan geçen sürede kitap sayısı arttı ve 25 bine ulaştı.
Okullara, cezaevlerine gönderiliyor

Ansiklopedilerden, tarih kitaplarına, romanlardan, kişisel gelişime kadar geniş bir yelpazede kitapların bulunduğu kütüphaneden, kreş öğrencilerinden üniversite öğrencilerine kadar gelen birçok ziyaretçi yararlanıyor. Ziyaretçiler, kitapları kütüphanede okuyabildiği gibi ödünç olarak da alabiliyor. Ayrıca işçilerin kütüphanesinden ülkenin dört bir yanında okullara, cezaevlerine kitap gönderiliyor. Kütüphanede çocuklar için oluşturulan çocuk kitapları bölümünde satranç gibi oyunlar da bulunuyor.

Çankaya Belediyesi Katı Atık Birimi Yöneticisi Emir Ali Urtekin, çöp konteynerinin yanında poşet içinde bırakılan kitapları bulunca böyle bir fikrin doğduğunu belirterek, “Bunları biriktirelim ve bunlar için küçük bir yer hazırlarsak işçi arkadaşlarımız ve çocuklarımız okuyabilir diye düşündük. Yaklaşık 6 ay süren bir süreçten sonra 700 kitap topladık. 2016 yılında kurduğumuz kütüphanede bugün 25 bin kitaba ulaşmış durumdayız” dedi.

İşçilerin emekleriyle kurulan kütüphaneye okullardan geziler düzenlendiğini anlatan Urtekin, şöyle konuştu:

“Kreşten üniversite öğrencilerine kadar birçok topluluk geziler yapıyorlar. Burada kitap okuyorlar, zaman geçiriyorlar, bazı arkadaşlarımız ödevlerini burada hazırlıyor. Eski ve harabe şeklindeki bir binayı bugün içerisinde kitapların bulunduğu ve insanların severek ziyaret ettiği bir yere dönüştürdük. İşçi ve işçi çocuğuna ulaştırmak istediğimiz bu kitaplar bugün Türkiye’nin birçok yerine gidiyor. Artık insanlar ‘işçi kütüphanesine ben bir kitap gönderirsem onlar doğru yere gönderir, kitap okumaya istekli insana ulaştırır, çocuklarla buluşturur’ diyor.”

DHA

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız