birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Çorlu Faciası’nda 1550 gündür adalet bekleniyor: Asıl sorumlular yargılanmıyor

Çorlu Tren Faciası’nın 11’inci duruşmasında yargılanan sanıklar suçlamaları reddetti, suçu birbirine attı. Oğlunu kaybeden Öz, “En üst sorumlular yargılanmazken davaya dahil edilen sorumlular mazeretle burada değiller” dedi.

GÜNCEL 06.10.2022 06:30
Çorlu Faciası’nda 1550 gündür adalet bekleniyor: Asıl sorumlular yargılanmıyor Tren faciasında yakınlarını kaybeden aileler bir kez daha adalet talep etti. (Fotoğraf: DHA)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin yaralandığı tren faciasıyla ilgili 13 sanıklı 11'inci duruşma başladı. 2018’de meydana gelen kazada dört senedir bir yol kat edilemezken kazada sorumluluğu bulunan 9 görevliye daha dava açıldı. Kazada oğlu Arda Sel ile eşi Hakan Sel'i kaybeden Mısra Öz, davanın kendileri için yeni başladığını söyledi.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı'ya gitmek için hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu tren, 8 Temmuz 2018'de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada 7'si çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 328 kişi de yaralandı. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca facianın yaşanmasında kusurlu bulunan TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde görev yapan Turgut Kurt, Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Çetin Yıldırım hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak' suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

9 GÖREVLİYE DAVA AÇILDI

Sanıkların tutuksuz yargılandığı dava sürürken, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı alınan yeni bilirkişi raporunun ardından soruşturmanın genişletilmesine karar verdi. Başsavcılık, kazanın meydana gelmesinde hava durumunun takip edilmemesi, menfezin ve çevresindeki hat kesimin gerekli bakımlarının, temizliğinin, yabani otla mücadelesinin yapılmaması, kaza yeri menfezinin İstanbul istikametindeki büzün tıkalı olması nedeniyle, büze gelen yağmur suyunun aradaki kanal vasıtasıyla kaza menfezine yönelmesi sebeplerinin etkili olduğunu değerlendirdi.

Değerlendirmenin ardından başsavcılık, kazada sorumlulukları bulunduğu anlaşılan, TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü'ndeki 9 görevli hakkında, 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve neden olmak' ve 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Avukat Sevgi Eren Köroğlu, mevcut tüm sanıkların olası kasttan ek ifadelerinin alınmasını talep. Avukatların talebi kabul edilirken tüm sanıkların olası kasttan ek savunmaları alındı.

‘YENİ BAŞLIYOR’

Sanık sayısının 13'e çıktığı duruşma öncesinde kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ve bazı yaralılar, duruşmanın yapıldığı Halk Eğitim Merkezi önüne yürüdü. Kazada oğlu Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, davanın kendileri için yeni başladığını söyledi. Öz, “Dava aslında biz, aileler için yeni başlıyor” dedi ve ekledi: “Davaya 9 tane yeni sanık eklendi. Fakat bu 9 yeni sanıkla ilgili olarak şu anda ne yazık ki 2 üst düzey yöneticinin, müdürün mazeret bildirmesiyle birlikte burada aktif olarak bulunamayacaklar. Aynı zamanda en üst sınırdan bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten yargılanan M.K. de SEGBİS ile katılacak. Biz, bunu son dakika öğrendik. Biz 550 gündür evlatlarımızın acısını çekiyoruz. Ne yazık ki savcılık avukatların verdiği 26 sorumludan 9’unu duruşmaya dahil etti. Üst düzey yöneticilerin ifadesini bile almadan takipsizlik kararı verdi. Yargı bin 550 gündür bu adamları korumak için her şeyi yaptı. Biz yine şaibeli bir duruşmaya geldik. En üst sorumlulur yargılanmazken davaya dahil edilen sorumlular mazeretle yine burada değiller.”

***

BİLİRKİŞİ RAPORU GELMEDİ

Ankara'da 13 Aralık 2018 tarihinde YHT ile kılavuz trenin çarpışması sonucu 3'ü makinist 9 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili davada da hâlâ adalet bekleniyor. Beklenen bilirkişi raporunun gelmemesi üzerine duruşma 7 Şubat 2023'e ertelendi. Marşandiz durağına girişi sırasında kılavuz trenle çarpışmıştı. Kazada 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybederken, 107 kişi de yaralanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YHT kazasıyla ilgili yaptığı soruşturmanın ardından şüpheliler hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan Ankara 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol