birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 24.02.2021 14:02

COVAX’ın ilk teslimatı, dünyadaki ilk aşı uygulamasından 80 gün sonra yapıldı

Yoksul ülkelerin aşıya adil biçimde erişebilmesi için yürütülen COVAX programı kapsamındaki ilk aşı teslimatı 30 milyon nüfusa sahip Gana’ya yapıldı. 600 bin doz aşı, dünyada ilk kitlesel aşı uygulamasının başlamasından 80 gün sonra gönderilmiş oldu.

COVAX’ın ilk teslimatı, dünyadaki ilk aşı uygulamasından 80 gün sonra yapıldı

Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin aşılara adil erişimini sağlamak için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), GAVI ve Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonunca (CEPI) tarafından yürütülen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında dağıtılan ilk parti Covid-19 aşıları Gana'ya ulaştı.

İLK AŞIDAN YAKLAŞIK 80 GÜN SONRA ULAŞTI

DSÖ ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Acil Durum Fonu (UNICEF) tarafından yapılan ortak açıklama ile duyurulan haberde, Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen AstraZeneca/Oxford aşısının 600 bin dozu dünyada Covid-19 aşısının ilk kez uygulanmasının üzerinden yaklaşık 80 gün geçtikten sonra yoksul bir ülkeye ulaşmış oldu.

Our World In Data’nın verilerine göre dünyada kayıt altına alınan ilk kitlesel aşılamanın tarihi 13 Aralık 2020. İngiltere’deki ilk aşı ise 8 Aralık’ta Margaret Keenan adlı bir kadına yapılmıştı.

Yaklaşık 8 ay önce başlatılan COVAX kapsamında ulaşan 600 bin aşının ardından açıklamada bulunan Ganalı sağlık yetkilileri, yaptıkları aşı planını açıkladı.

Planda, ülke çapında Cuma günü ilk aşının uygulanacağı belirtilirken ilk olarak sağlık çalışanları ve yüksek risk altındaki kişilerle aşılama başlayacak.

COVAX’IN İLK TESLİMATI

UNICEF Gana'dan Anne-Claire Dufay ve DSÖ ülke temsilcisi Francis Kasolo tarafından yapılan ortak açıklamada, "Covid-19 aşılarının Gana'ya gelişi salgının sona ermesinde kritik önem taşıdığından, bu çok önemli bir olay" ifadeleri kullanılırken "Bu 600 bin COVAX aşısı, düşük ve orta gelirli ülkelere giden Covid aşılarının ilk dalgasını temsil eden ilk teslimattır" dediler.

Gana'da şimdiye kadar 81 binden fazla Covid-19 vakası görülürken, 584 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

337 MİLYON AŞI DAĞITILACAK

Şimdiye kadar 190 ülkenin katıldığı COVAX ile Covid-19 aşılarının dünyanın en yoksul 92 ülkesine eşit, hızlı ve adil şekilde dağıtılması hedeflenirken GAVI'den yapılan yazılı açıklamada, aşıların dağıtımına ilişkin geçici plan açıklanmıştı.

Buna göre, 337,2 milyon doz Covid-19 aşısının yoksul ülkelere şubat sonundan itibaren dağıtılmasının beklendiği ifade edilmişti.

Açıklamada, 145 civarındaki yoksul ülkede nüfusun yüzde 3,3'ünün bu yıl ortasına kadar aşılanmasının hedeflendiği aktarılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol