birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 11.05.2021 15:24

'Covid-19 meslek hastalığı kabul edilsin' mücadelesi sonuç verdi

Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi mücadelesi sonuç verdi, hayatını kaybeden Dr. Muharrem İdiz’in yakınlarına ölüm geliri bağlandı.

'Covid-19 meslek hastalığı kabul edilsin' mücadelesi sonuç verdi

Fotoğraf: Dr. Nuri İdiz (Solda) Dr. Muharrem İdiz (Sağda)

BİRGÜN EGE

Dr. Muharrem İdiz, ambalaj üreten iki fabrikanın iş yeri hekimiydi. Solunum yetmezliğiyle 2 Nisan'da hastaneye başvurdu. 58 yaşındaki doktor test sonucu gelmeden, ertesi gün vefat etti. 55 yaşındaki kardeşi Nuri İdiz de işyeri hekimiydi ve 20 Nisan'da hayatını kaybetti. Test sonuçları pozitif çıkan iki kardeşin birbirine virüs bulaştırmadığı ortaya çıktı.

İzmir Tabip Odası, mayıs ayında Muharrem İdiz için Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yaptı. Yapılan başvuruda Dr. İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabulü ile yakınlarına ölüm geliri bağlanması talep edildi. SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedildi. İzmir Tabip Odası’nın Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na itirazının ardından, ilgili sağlık kuruluşlarından ve işyerlerinden kayıtlar istenerek başvuru tekrar değerlendirildi.

MAĞDURYETLER GİDERİLMELİ

İzmir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, “SGK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu değerlendirildiği ve Dr. İdiz’in eşi ve kızına meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandığı bildirilmiştir. Covid-19 nedeniyle vefat eden bütün sağlık emekçilerinin durumu aynı çerçevede değerlendirilmelidir. Kamu veya özel sağlık kurumu ayrımı yapılmaksızın, Covid-19 nedeniyle vefat eden sağlık emekçilerinin yakınlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gereklidir. Sağlık emekçilerinin yakınları, uzun hukuksal süreçlerle karşı karşıya kalmamalı, sosyal güvenlik hukukundan kaynaklı aylıkları ivedilikle bağlanmalıdır” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol