birgün

10° KAPALI

GÜNCEL 15.08.2019 14:20

Çözüm sürecinde açılan bölüme kapatma kararı

Çözüm sürecinde açılan bölüme kapatma kararı

Mardin Artuklu Üniversitesi yönetimi, çözüm süreci döneminde 2009 yılında kurulan ve bünyesinde Kürtçe, Arapça ve Süryanice eğitimlerin verildiği ‘Yaşayan Diller Enstitüsü'nü kapatma kararı aldı. Karar onay için YÖK’e gönderildi.

VOA Türkçe’de yer alan habere göre, 2009 yılında kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’, hükümetin en çok övündüğü çalışmalarındandı. Bugüne kadar 70’i tezli, 699’u ise tezsiz yüksek lisans çalışmasına imkan tanınan enstitüde ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ ismiyle eğitime başlasa da, Kürt Dili ve Kültürü anabilim dalına Süryani Dili ve Kültürü ile Arap Dili ve Kültürü anabilim dalları da ilerleyen yıllarda eklendi.

OHAL döneminde üç öğretim üyesi ihraç edilen bölüm için kapatma kararı alındı. Üniversite senatosu 17 kabul, 7 ret oyuyla ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nü kapatma kararı aldı. Karar onay için Yüksek Öğrenim Kurulu’na gönderildi.

Kararı Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Doçent olarak görev yaparken KHK ile ihraç edilen akademisyen Selim Temo kişisel twitter hesabından açıkladı. Temo, “Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu, Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nü kapatma kararı alıp (17 kabul-7 ret) YÖK’e gönderdi. “Kürt kökenli” ve Eliaçık’ın deyimiyle “IŞİD kafalı” rektör ve yönetimin Kürtçe düşmanlığı bitmek bilmiyor!” dedi.

TASARRUF İÇİN

Üniversite kaynakları ise kararın 'tasarruf tedbirleri' kapsamında alındığını söyledi. Bir dönem aynı bölümde eğitim veren Kürt Dili Platformu sözcüsü Şerefhan Ciziri, karar tepki gösterdi. VOA Türkçe’ye konuşan Ciziri tasarruf tedbirlerinin bahane olduğunu savunarak, şöyle konuştu: ”Bu doğru bir karar değil. Ne gerekçeyle olursa olsun, böyle bir karar ne çağdaşlıktır ne daha önce alınan kararlara uygundur. Bu bölüm niye açıldı iyi bakmak lazım. Bu karar geri kalmış bir siyasettir. Cumhurbaşkanı Başbakanken Mardin’e her gelişinde bölüme övgüler yağdırıyordu. Bölümle iftihar ettiğini söylüyordu. O zaman sormak lazım iftihar etmek bu mudur? Neden böyle bir karara ihtiyaç duymuşlar. Bunu ne mantık ne siyaset ne kardeşlik ne Müslümanlık kabul eder. Kürtlerin kendi diliyle eğitim almaya hakları yok mu? Bu bölüm bizim vergimizle kuruldu. Vergimi veriyorum ama dilimi konuşamıyorum. Bu kabul edilemez. Bu kararı alanları kınıyorum. Tasarruf tedbiri bahanedir. İnsan istemeyince hikayeler uydurur. Eğer isterse başka yerden tasarruf edebilir. Rektör kaç yerden maaş alıyor. Bundan tasarruf etsinler.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız