1995 yılından beri yakınlarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, bu hafta 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç'un akıbetini sordu, adalet talep etti.

Kaynak: Haber Merkezi
Cumartesi Anneleri, 986’ncı haftada Rıdvan Karakoç'un akıbetini sordu
Fotoğraf: Twitter / @CmrtesiAnneleri (Arşiv)

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 1995 yılından bu yana İstanbul Taksim'deki Galatasaray Meydanı’nda eylem yapan Cumartesi Anneleri, 986’ncı hafta açıklamasında 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un akıbetini sordu.

Ortak açıklamayı gözaltında kaybedilen Faruk Eren’in kız kardeşi İkbal Eren okudu. 

Karakoç’un gözaltında kaybedilmesi ile ilgili gerçeğin ortaya çıkarılmasını isteyen kayıp yakınları yetkilileri göreve çağırdı.

Eren tarafından yapılan açıklamada, Karakoç'un hikayesi şöyle anlatıldı: 

"34 yaşındaki Rıdvan Karakoç İstanbul’da yaşıyordu. Kürt siyasi partileri ile kültür ve sanat kurumlarında çalışmalar yürütüyordu. 1994 yılında gözaltına alınan bir kişinin verdiği ifade doğrultusunda hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Rıdvan Karakoç’u arayan polisler ailesinin evini gözetim altında tutuyordu. Zaman zaman da eve baskınlar düzenliyor, ‘Rıdvan’ı bize getirin, eğer getirmezseniz gördüğümüz yerde öldürürüz’ diye aileyi tehdit ediyordu.

Eve gelemeyen Rıdvan, 15 Şubat 1995 tarihine kadar ailesi ve avukatı ile düzenli haberleşti. Bu tarihten sonra Rıdvan ile bağlantı kesildi. Evdeki polis ablukası kalktı. Polis baskınları son buldu. Karakoç Ailesi, tüm mercilere başvuru yaptı ancak sonuç alamadı. Gözaltına alındığı inkâr edilen Rıdvan için devletin tüm kurumları ‘Bizde yok’ cevabı verdi.

110 gün süren ısrarlı bir arayışın ardından Rıdvan Karakoç’un işkence izlerini taşıyan bedenine Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda ulaşıldı. Ailesi her yerde Rıdvan’ı ararken onun cansız bedeninin savcılık dâhil tüm resmi kurumlardan geçtiği, günlerce Adli Tıp Kurumu’nda bekletildikten sonra emniyette parmak izi olmasına rağmen ‘kimliği meçhul kişi’ olarak gömüldüğü açığa çıktı.

Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’nın takip ettiği dosyada Rıdvan Karakoç'u kaybedenlerin ortaya çıkarılmasına, yargılanarak cezalandırılmasına imkan verecek etkinlikte bir soruşturma yürütülmedi. Soruşturma dosyasında, 29 yıldır rutin yazışmalar dışında bir işlem yapılmadı. 2016 yılında aramızdan ayrılan anne Asiye Karakoç kendilerine yaşatılanları ‘Devlet bizi vatandaşlıktan düşürmüş, tüm kapılarını bize kapatmış’ diye ifade etmişti."