Google Play Store
App Store

AYM'nin ihlal kararına rağmen yedi haftadır Galatasaray Meydanı'na çıkışları engellenen Cumartesi Anneleri ve hak savunucularına bu hafta da polis tarafından müdahale edildi. En az 13 kişinin ters kelepçe ile gözaltına alındığı aktarıldı. Gözaltına alınan kişiler emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Kaynak: Haber Merkezi
Cumartesi Anneleri ters kelepçeyle gözaltına alındı!
Fotoğraf: @mlsaturkey/Twitter

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 1995 yılından bu yana Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 949'uncu hafta eylemlerinde yine polis tarafından engellendi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) oturma eylemlerinin yasaklanmasıyla ilgili verdiği 'ihlal' kararının ardından Cumartesi Anneleri 8 haftadır her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda karanfil bırakarak basın açıklaması yapmak istiyor.

8 haftadır polis müdahalesine maruz kalan Cumartesi Anneleri bu hafta ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Hanife Yıldız, İrfan Bilgin, Besna Tosun, Ali Ocak, Ali Tosun, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, Nazım Dikbaş, Cihan Kaplan, Aslı Takanay, Hünkar Hüdai Yurtsever, Taylan Bekin.

Gözaltına alınan kişiler emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.