birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 01.09.2018 12:20

Cumartesi Anneleri yasak tanımadı: Bize her yer Galatasaray Meydanı

Cumartesi Anneler’i 701. haftaki eylemini Büyükparmakkapı Sokağı’nda polis ablukası önünde gerçekleştirdi. HDP ve CHP milletvekilleri yanı sıra insan hakları savunucuları, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla yapılan eylemde, "Unutmuyoruz, affetmiyoruz, vazgeçmiyoruz! Bize her yer Galatasaray Meydanı” mesajı verildi

Cumartesi Anneleri yasak tanımadı: Bize her yer Galatasaray Meydanı

ZEYNEP KURAY

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açıklanması ve belli olan faillerin cezalandırılması için 23 yıldır mücadele eden Cumartesi Anneleri, AKP iktidarının keyfi yasağını tanımadı. Galatasaray Meydanı’ndaki 700’üncü hafta etkinliğinde polis saldırısına uğrayan kayıp yakınları, tüm engellere rağmen 701. buluşması polis barikatıyla dört bir yanı sarılan Büyükparmakkapı Sokağı başında gerçekleştirdi. Gözaltına kaybedilen Mehmet Ertek'in akıbetini soran Kayıp Yakınları, haklı ve meşru taleplerinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

ANNELERİN ÖNÜ POLİSLER TARAFINDAN KESİLDİ

Sabahın erken saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi polis ablukasına alındı. Galatasaray meydana giriş çıkışlar ise yasaklandı. Bu haftaki eyleme katılmak isteyenler ise İHD binası önünde toplandı.

cumartesi-anneleri-nin-galatasaray-meydani-na-yuruyusune-polis-engeli-505182-1.

Eyleme, HDP Milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, Garo Paylan, Ahmet Şık, Serpil Kemalbay, Erkan Baş, Saruhan Oruç, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve oğlu Arat Dink, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, sanatçı Ferhat Tunç ile çok sayıda yurttaş annelere destek olmak için hazır bulundu.

Cumartesi Anneleri ellerinde karanfillerle göğüslerinde ise kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nden yürüyüşe geçti. Yürüyüş Büyük Parmakkapı Sokak’ta polisler tarafından engellendi. Annelerin önünü kesen polisler yapılacak eyleme izin vermeyeceklerini söyledi. Tüm engellemelere rağmen sokakta oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri kayıplarının akıbetini sordu.

BİTMEYEN YASIMIZLA MEYDANLARDAYIZ!

Polisin müdahale anonsları eşliğinde yapılan bu haftaki basın açıklamasını polis gözaltısında katledilen Hasan Ocak'ın kız kardeşi Maside Ocak tarafından okudu. "701.haftadır gözaltında kaydedilen sevdiklerimizi arıyor ve kaybedenlerden hesap soruyoruz" diyen Ocak, "701 haftadır kayıplarımızın akıbetini akıbeti açıklamadığı için, mezar yerleri gizlendiği için suçlular bilinmelerine rağmen cezalandırılmadıkları için Galatasaray’dayız. 701. haftadır hak talep edenlere yönelmiş her türden şiddeti bertaraf etmekle ve adaleti sağlamakla görevli olan devletin, kendi yarattığı inkar, baskı ve şiddet ortamında hukuka, hakikate ve adalete ulaşamadığımız için Galatasaray’dayız. 701 haftadır eksilemeyen yasımız, bitmeyen bekleyişimiz, tükenmeyen umudunuz, solmayan karanfillerimizle meydanlardayız. Mehmet Ertak’ın akıbeti açıklayıncaya ve onu kaybedenler evrensel hukuka uygun yargılanıncaya kadar bu dosya bizim için kapanmayacak. Bu dosyanın avukatı da Mehmet Ertak gibi kaybedildi ve 143 haftadır dosyasında hiçbir ilerleme yok” ifadelerini kullandı.

Ocak son olarak Ertak ve Elçi için adalet istemekten vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

cumartesi-anneleri-nin-galatasaray-meydani-na-yuruyusune-polis-engeli-505183-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız