birgün

21° AÇIK

Cumhur İttifakı'nın mafya krizi dünya basınında: Bir dönemin sonu

GÜNCEL 18.05.2021 21:06
Cumhur İttifakı'nın mafya krizi dünya basınında: Bir dönemin sonu
Abone Ol google-news

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

New York Times’ta bugün yapılan haberde, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in bir süredir YouTube üzerinden yayınladığı açıklamaların, hali hazırda ekonomik kriz ve koronavirüs salgınını olumsuz etkilediği Türkiye’yi çok derinden sarstığı belirtildi.

Haberde anketlerde düşüşte olan Tayip Erdoğan’ın bugünlerde “sıkışmış” durumda olduğu ve hükümetin, bazılarının “bir dönemin sonu” olarak belirttiği, yolsuzluk skandalıyla sallandığı ifade edildi.

New York Times’tan Carlotta Gall’ın haberinde, geçtiğimiz hafta TV ekranlarında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının yer bulmasına karşın, milyonlarca vatandaşın organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube üzerinden yaptığı “sıra dışı iddialara” yüzünü çevirdiği vurgulandı.

Gall haberinde, Peker’in “Erdoğan’a yakın yetkililere” karşı tecavüz, uyuşturucu trafiği ve şüpheli ölümlere ilişkin suçlamalar yönelttiğini belirtti.

Haberde Erdoğan’ın 2003 yılında başbakan olduğunda Adalet ve Kalkınma Partisinin, kamuoyunun güvenini yitirmiş önceki hükümetlerden sonra açılmış, “temiz bir sayfa” olarak görüldüğü belirtilirken, 2016 darbe girişiminden sonra Erdoğan’ın “eski profesyonel suçlu ve aşırı sağcı milliyetçi şebekeleri beraberinde getiren milliyetçi hareketin desteğine” yüzünü döndüğü değerlendirmesi yapıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol