birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 19.11.2018 17:57

“Cumhurbaşkanı’na hakaret” maddesini iptal istemiyle AYM’ye taşıyan hakim CHP’den aday

“Cumhurbaşkanı’na hakaret” maddesini iptal istemiyle AYM’ye taşıyan hakim CHP’den aday

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık kullandığı Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun Türk Ceza Kanunu’ndan kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Hakim Murat Aydın, mesleğini bırakmasının ardından belediye başkan adayı oldu.

Aydın, CHP’ye İzmir Karşıyaka belediye başkanı aday adaylığı başvurusunu yaptı.

Murat Aydın, geçen günlerde sosyal medya hesabından yayınladığı mesajla emekliliğini istediğini duyurmuştu. Hakim Aydın mesajında, “meslekte kalarak, gidebileceğim yollar bitti. Yargı içinde söz söyleyerek tavır alarak yapabileceklerimin sonu geldi. Bu nedenle şimdi, yeni bir yolculuğa çıkma zamanı, yeni bir yol açma zamanı geldi” demişti.

Cumhurbaşkanı’na hakaret maddesinin TCK’den kaldırılması için başvuru yapan Aydın, bu talebi ardından HSYK’nin yayımladığı kararname ile İzmir’den Trabzon’a atanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol