birgün

5° AÇIK

SİYASET 25.10.2019 09:50

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarında 'Barış Pınarı Harekatı' gerekçe gösterilerek alkol servisi yasaklandı

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarında 'Barış Pınarı Harekatı' gerekçe gösterilerek alkol servisi yasaklandı

Dışişleri Bakanlığı'nın, "Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yurt dışı temsilciliklerine 'acil' kodlu bir mesaj göndererek, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle 29 Ekim resepsiyonlarında alkollü içki servisi yapılmaması talimatı verdiği" iddia edildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halasının oğlu olan Cengiz Er’in sitesi Süper Haber'de yer alan haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'de yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nın kritik bir aşamada olması ve operasyonda şehitlerin verilmesi nedeniyle özel bir yaklaşım da geliştirildi. Dışişleri Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle oluşan hassasiyet ve harekattaki şehitlerimizi göz önünde bulundurarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda verilecek resepsiyonlarda alkollü içki servisinin yapılmaması talimatı verdi. Türkiye'nin yurt dışı temsilciliklerine "acil" kodlu bir mesaj gönderilerek, tüm büyükelçilik ve konsolosluklar bu konuda bilgilendirildi."

'LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ?'

Eski AB Bakanlığı Müsteşarı, emekli büyükelçi Haluk Ilıcak da, Twitter hesabında, Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışındaki temsilciliklerde verilecek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarında alkol servisini genelge ile yasakladığını belirterek, duruma “Laik Türkiye Cumhuriyeti?” ifadesiyle tepki gösterdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız