birgün

12° AÇIK

YAŞAM 20.11.2020 07:01

D vitamini kanserin yayılımını önlüyor

D vitamini kanserin yayılımını önlüyor

HABER MERKEZİ

EKSİKLİĞİ birçok hastalığa yol açan D vitamininin kanserin ilerlemesini de önleyerek ölüm riskini azalttığı ortaya konuldu.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre günlük D vitamini takviyesi alanların kanserden ölme riski yaklaşık yüzde 20 azalıyor. Normal vücut kitle endeksine sahip kişilerde ise bu oran yüzde 40’a çıkıyor.

Araştırmacılar, D vitamininin kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini ifade etti.


25 BİN KİŞİ 5 YIL BOYUNCA TAKİP EDİLDİ

Araştırmanın başlangıcında kansere yakalanmamış 50 yaş üstü erkekler ve 55 yaş üstü kadınlardan oluşan 25 bin kişilik bir grup 5 yıl boyunca takip edildi. Denekler, 4 gruba ayrıldı. İlk gruba günlük D vitamini ve Omega 3, ikinci gruba D vitamini ve Omega 3 plasebosu, üçüncü gruba Omega 3 ve D vitamini plasebosu, son guruba ise yalnızca plasebolar verildi.

5 yılın ardından katılımcıların bin 617’si göğüs, prostat, akciğer ve lösemi gibi kanser türlerine yakalandı. Tüm gruplarda kansere yakalanma açısında fark görülmedi. Ancak D vitamini takviyesi alanlarda kanser ölümlerinin daha az olduğu ortaya çıktı. Omega 3 takviyesi ile kanserin etkisinin azalması arasında bir bağlantı bulunmadı. Türkiye'de her 10 kişiden 9'unda D vitamini eksikliği var. Salgın sürecinde tüm dünyadaki karantina uygulamalarıyla güneş ışığı alımının düştüğü ve D vitamini eksiliğinin arttığı düşünülüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız