birgün

13° AZ BULUTLU

SİYASET 09.07.2020 23:31

Dağ keçileri katliamı ihalesi: Tarım Bakanı, kendi ihalelerini eleştiren tweeti beğendi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık onayıyla, dağ keçilerinin avlatmaya yönelik açılan ihaleyi eleştiren paylaşımı beğendi.

Dağ keçileri katliamı ihalesi: Tarım Bakanı, kendi ihalelerini eleştiren tweeti beğendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, 15. Bölge Müdürlüğü, Dersim'de dağ keçilerini avlatmak için ihale açtı.

13 Temmuz günü yapılacağı belirtilen ihale ile, Dersim'in Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin katledilmesi planlanıyor.

Söz konusu ihale büyük tepki çekerken, konuyla ilgili dikkat çeken bir beğeni de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi.

Bakan Pakdemirli’nin konuyla ilgili olarak BirGün Yayın Koordinatörü İbrahim Varlı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı ve “Dağ keçilerini vurma ihalesini genelde yabancı avcılar alıyor. İspanya’dan, Avusturya’dan gelen katiller, yerli muhbirlerin rehberliğinde Dersimlilerin bakmaya bile kıyamadığı, gözü gibi koruduğu dağ keçilerini/geyikleri vuruyor” ifadelerinin yer aldığı, Tarım ve Orman Bakanlığı bilgisi dahilinde açılan ihaleye yönelik eleştiriyi beğenmesi ise dikkat çekti.

dag-kecileri-katliami-ihalesi-tarim-bakani-kendi-ihalelerini-elestiren-tweeti-begendi-754805-1.

Daha önce kentte avcılığın yasaklanması için imza kampanyası düzenlemiş, 2019 yılında da dağ keçilerinin gerek yasal gerekse yasadışı avlanmasına artan tepkiler üzerine dönemin Valisi Tuncay Sonel imzasıyla ildeki tüm avcılık faaliyetlerini yasaklayan bir karar alınmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol