birgün

28° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 09.07.2020 23:31

Dağ keçileri katliamı ihalesi: Tarım Bakanı, kendi ihalelerini eleştiren tweeti beğendi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık onayıyla, dağ keçilerinin avlatmaya yönelik açılan ihaleyi eleştiren paylaşımı beğendi.

Dağ keçileri katliamı ihalesi: Tarım Bakanı, kendi ihalelerini eleştiren tweeti beğendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, 15. Bölge Müdürlüğü, Dersim'de dağ keçilerini avlatmak için ihale açtı.

13 Temmuz günü yapılacağı belirtilen ihale ile, Dersim'in Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin katledilmesi planlanıyor.

Söz konusu ihale büyük tepki çekerken, konuyla ilgili dikkat çeken bir beğeni de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi.

Bakan Pakdemirli’nin konuyla ilgili olarak BirGün Yayın Koordinatörü İbrahim Varlı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı ve “Dağ keçilerini vurma ihalesini genelde yabancı avcılar alıyor. İspanya’dan, Avusturya’dan gelen katiller, yerli muhbirlerin rehberliğinde Dersimlilerin bakmaya bile kıyamadığı, gözü gibi koruduğu dağ keçilerini/geyikleri vuruyor” ifadelerinin yer aldığı, Tarım ve Orman Bakanlığı bilgisi dahilinde açılan ihaleye yönelik eleştiriyi beğenmesi ise dikkat çekti.

dag-kecileri-katliami-ihalesi-tarim-bakani-kendi-ihalelerini-elestiren-tweeti-begendi-754805-1.

Daha önce kentte avcılığın yasaklanması için imza kampanyası düzenlemiş, 2019 yılında da dağ keçilerinin gerek yasal gerekse yasadışı avlanmasına artan tepkiler üzerine dönemin Valisi Tuncay Sonel imzasıyla ildeki tüm avcılık faaliyetlerini yasaklayan bir karar alınmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız