birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 19.01.2021 12:52

Daire başkanına rüşvet verirken yakalanan müteahhit: İşimi çözeceğini söyledi

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin K.’ye 30 bin lira para verirken yakalanan müteahhit Y.Ş., belediyeden 780 bin liralık hak edişi olduğunu ve rüşveti, Y.Ş.’nin bu işi çözebileceğini söylemesi üzerine verdiğini ifade etti. Cezaevinde bulunan Y.Ş., ifadesinden sonra serbest bırakıldı. Meslek hayatına 20 yıl önce zabıta olarak başlayan Daire Başkanı Bahattin K.’nin ise makam odasından servet çıkmıştı.

Daire başkanına rüşvet verirken yakalanan müteahhit: İşimi çözeceğini söyledi

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin K.’ye rüşvet verirken yakalanan müteahhit Y.Ş. hakkındaki tutukluluk kararına itiraz ederek ifadesini değiştirdi ve parayı ‘işlerinin çözülmesi için verdiğini’ itiraf etti.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, yeniden ifade veren Y.Ş., Bahattin K.'nin, belediyeden alacağı olan firma sahiplerinden ödeneklerinin ödenmesi için para istediğini, rüşvetini aldıktan sonra bu kişilere ödeme yapıldığını söyledi.

Y.Ş., belediyeye yol yapım ve bakım işleri yaptığını ve yaklaşık 4.5 milyon lira hak edişi olduğunu, 2020 yılında ödeme aldığını ve geri kalan yaklaşık 780 bin lirayı alamadığını söyledi.

Y.Ş., Bahattin K.'nin, belediyenin ödemelerinin kendisi tarafından yapıldığını söyleyerek problemi çözebileceğini ve karşılığında kendisinden 30 bin lira istediğini açıkladı. Hak edişini almak için Bahattin K.'ye 30 bin lira vermeyi kabul ettiğini belirtti.

Cezaevinde bulunan Y.Ş., serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, rüşvet iddiaları üzerine, Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin K. hakkında geçen eylül ayında suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunun ardından harekete geçen polis, Bahattin K.'yi teknik ve fiziki takibe almış, Bahattin K.’nin, müteahhit Y.Ş. ile telefonda görüşüp 30 bin lira para istediğini tespit etmiş ve buluşma yerine 30 bin liranın el değiştirdiği sırada baskın yapmıştı.

Baskının ardından nöbetçi mahkeme sevk edilen ikiliden Bahattin K., rüşvet almadığını, maddi sıkıntı içinde olduğu için daha önceden tanıdığı Y.Ş.'nin kendisine 30 bin lira borç verdiğini iddia etmişti. Müteahhit Y.Ş. de borç para verdiğini öne sürmüştü. Bu ifadelerin ardından iki şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

ZABITA OLARAK BAŞLADI, DAİRE BAŞKANI VE ZENGİN OLDU

Mesleki hayatına 20 yıl önce Evci belde belediyesinde zabıta olarak başlayan 40 yaşındaki Bahattin K., 31 Mart seçimlerinin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'na getirildi. Bahattin K.'nin makam odasındaki kasadan servet çıkmıştı.

Kasadaki çay paketinin içinden 135 bin avro, 36 bin TL, bir tanesi 1 kg'lık külçe olmak üzere yaklaşık 5 kg altın, 13 adet çeyrek altın ebadında basılan özel altın, 75 tam altın, 50 yarım altın, 1059 çeyrek altın, kendisi dahil 8 farklı kişi adına çeşitli bankalara ait 23 adet hesap cüzdanı ve 40’a yakın gayri menkul tapusuna el konuldu.

Banka hesapları savcılık tarafından bloke edilirken hesaplarda bulunan paranın miktarı henüz tespit edilemedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol