Kırmızı bültenle aranan ve "Can Dalton" takma adını kullanan Beratcan Gökdemir'in liderliğini yaptığı "Daltonlar" suç örgütüne yönelik 2 ayrı operasyonda tutuklu sayısı 14’e yükseldi.

Kaynak: İHA
"Daltonlar" suç örgütüne yönelik operasyonlarda tutuklu sayısı 14’e yükseldi
Fotoğraf: İHA

Interpol tarafından aranan ve yurt dışında olduğu tespit edilen Beratcan Gökdemir'in liderliğini yaptığı "Daltonlar" adı verilen suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 14'e çıktı. 

Polis ekipleri, "Daltonlar" suç örgütüne yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. Suç örgütünün İzmir'de gerçekleştirdiği eylemlerle ilgili, örgüte maddi destek sağlayan, örgütle birlikte hareket eden ve örgütü suça teşvik ettiği tespit edilen şüphelilerin adresleri belirlendi. 

16 Şubat günü İzmir merkezli Kütahya ve İstanbul illerinde 11 ev, 1 iş yeri ve 2 araca yönelik gerçekleştirilen 2. dalga operasyonlarında 8 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Suç örgütüne ve diğer mafya yapılanmalarına silah sağladıkları tespit edilen şahıslara yönelik, Dikili Torbalı ve Menemen ilçelerinde de operasyon yapıldı. Bu operasyonda da 3 şüphelinin daha yakalanmasıyla gözaltı sayısı 11’e yükseldi.

SİLAHLAR ELE GEÇİRİLDİ

Suç örgütüne yönelik gerçekleşen operasyon kapsamında adreslerde yapılan aramalarda, 14 tabanca, 6 av tüfeği, 8 tabanca sürgüsü, 3 tetik mekanizması, 4 tabanca namlusu, 2 tabanca gövdesi, 1 tabanca kabzası, 4 tüfek namlusu, 1 tüfek kabzası, 328 fişek, 13 şarjör, 66 adet kartuş, 15,68 gram esrar maddesi ve 59 adet uyuşturucu hap ele geçirildi.
Gözaltına alınan 9 şüpheli, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

TUTUKLU SAYISI YÜKSELDİ

Beratcan Gökdemir'in elebaşılığını yaptığı "Daltonlar" adı verilen suç örgütüne yönelik operasyonların birinci dalgasında, 16 Aralık 2023'te İzmir'in Narlıdere ilçesinde 2 kişinin otomobilde elleri bağlı ve ağızları bantlı darbedilerek yağmalanması olayını da gerçekleştirdikleri öne sürülmüştü.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen Kafes-41 operasyonlarıyla 2 organize suç örgütünün çökertildiğini, 61 şüphelinin yakalandığını bildirmişti. Aralık ayında aynı suç örgütüne yönelik birinci dalga operasyonda gözaltına alınan 9 şüpheliden 8'i tutuklanmış, bir şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Operasyonların ikinci ayağında gözaltına alınan 11 şüpheliden 6’sı çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken, 5 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Suç örgütüne yönelik düzenlenen iki operasyonun sonucunda tutuklu sayısı toplamda 14’e yükselmiş oldu.