birgün

23° AZ BULUTLU

DÜNYA 31.05.2021 10:54

'Danimarka ABD'nin Merkel'i dinlemesine yardım etti' iddiası

Avrupalı haber ajanslarına ulaştırılan yeni bir rapora göre Danimarka gizli servisi, aralarında Şansölye Merkel'in de bulunduğu birçok Avrupalı siyasetçinin ABD tarafından dinlenilmesine yardım etti.

'Danimarka ABD'nin Merkel'i dinlemesine yardım etti' iddiası

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya'da yayımlanan Süeddeutsche Zeitung gazetesinin Pazar günü yayınladığı rapor, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) 2013'te Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmaher ve Başbakan Angela Merkel'i dinlediği iddialarını tekrar gündeme getirdi. Daha önce eski NSA ajanı Edward Snowden'in ortaya attığı bu dinleme skandalı ile ilgili ABD kesin bir yalanlamada bulunmamıştı.

HÜKÜMETTEN HABERSİZ

Yayınlanan rapora göre, Danimarka Savunma İstihbarat Servisi (FE), Kopenhag'da ABD'li istihbarat ajanlarının dinleme yapabilmesi için bir istasyon kurdu. Olaydan Danimarka hükümetinin ancak 2015'te haberi oldu. NSA, FE'nin yardımıyla Almanya'nın yanında İsveç, Norveç, Hollanda ve Fransa'da da dinleme operasyonları yaptı.

Gizli tutulmuş Dunhammer raporuna göre, Danimarka istihbaratı aynı zamanda kendi ekonomi ve dışişleri bakanlarının ve silah tüccarlarının da Amerikan istihbaratı tatafından dinlenmesine yardım etmiş. Ayrıca, Amerikan istihbaratının ABD hükümetine yönelik dinleme operasyonlarına da yine Danimarka istihbaratı destek vermiş.

ABD KABUL ETTİ

ABD'li yetkililer başta herhangi bir dinleme operasyou olduğunu yalanlasa da baskılar üzerine hükümetin çeşitli organlarınca bu operasyonların yapıldığını kabul etmiş, 2020 Eylül'ünde de yargı kararıyla dinleme operasyonlarını yasakladığını açıklamıştı. Dönemin Amerikan hükümeti, ayrıca Alman Başbakan Merkel'i daha önce dinlemediklerini ve gelecekte de dinlemeyeceklerini açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol