birgün

5° AÇIK

Danıştay'ın iptal ettiği Kanal İstanbul ihalesi, aynı firmalara iki katına verildi

Danıştay’ın, ‘Kamu İhale Kanunu’na aykırı, 21-b fıkrasındaki aciliyet koşulunu taşımıyor” diyerek iptal ettiği "Kanal İstanbul" ihalesi gizlice yenilendi. İhale, mahkeme kararına rağmen 21-b uygulanarak yine aynı firmalara iki katına, 6 milyar liraya verildi.

GÜNCEL 01.08.2022 15:10
Danıştay'ın iptal ettiği Kanal İstanbul ihalesi, aynı firmalara iki katına verildi
Abone Ol google-news

Uzmanların 'faciaya yol açar' diyerek uyarılarda bulunduğu, AKP'nin ise 'çılgın proje' olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesi ihalesi hakkında bir gelişme yaşandı.

Geçtiğimiz yıl 28 Haziran'da Danıştay tarafından iptal edilen Kanal İstanbul'un ilk ihalesi, gizlice yenilendi. Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre; AKP, Yüksek Mahkeme'nin ihalenin Kamu İhale Kanunu'na aykırı olduğu yönündeki kararına rağmen 21-b fıkrasına dayanarak yeni ihale düzenledi.

Duyuru ilanı yayınlanmadan gerçekleştirilen“Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule Arası Demiryolu Hattı İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” ihalesine yine aynı müteahhitler özel olarak davet edildi.

İHALE YAPI VE YAPI, GÜLERMAN VE TAŞYAPI'YA VERİLDİ

Geçtiğimiz yıl aynı firmalara 3.1 milyar TL'ye ihale edilen proje için yaklaşık maliyet bu defa 6 milyar 702 milyon 753 bin 209 TL olarak hesaplandı. İhale tarihinden iki ay sonra 27 Temmuz'da imzalanan sözleşmeye göre ihale bedeli geçen yılı ikiye katladı. İhale bedeli bu defa 5 milyar 954 milyon 32 bin 947 liraya yükseldi.

İhale, yine geçtiğimiz yıl iptal edilen ihalenin verildiği Yapı ve Yapı, Gülermak ve Taşyapı'ya verildi. Yapı ve Yapı son dönemde Atatürk Havalimanı'nı yıkan müteahhit olarak öne çıktı. Yapı ve Yapı'nın son 3 yılda aldığı kamu ihalelerinin toplamı 16 milyar lirayı aştı.

Sözleşmeye göre proje 8 Ağustos'ta başlayacak ve 23 Nisan 2025'te sona erecek. İş toplam 990 günde tamamlanacak. Mahkeme tarafından iptal edilen ihalede inşaat süresi 1170 gün olarak öngörülmüştü.

KANAL İSTANBUL İBARESİ KALKTI

28 Haziran 2021 günü yapılan ve iptal edilen ihalenin başlığı şöyleydi:

“Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Hattı İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” 31 Mayıs 2022 günü yapıldığı ortaya çıkan yeni ihalenin başlığı tümüyle aynıyken sadece parantez içindeki “Kanal İstanbul Geçişi” ibaresi kaldırıldı.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz yıl 28 Haziran'da özel davetle verilen Kanal İstanbul’un ilk ihalesi Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Yüksek Mahkeme, ihalenin Kamu İhale Kanunu'na aykırı olduğunu, ihalede uygulanan 21-b fıkrasının ‘ivedilik' koşuluna uymadığı vurgusu yapmıştı. Danıştay, kararın kesin olduğunu, “karar düzeltme” yolunun da kapalı olduğunu hükme bağlamıştı.

Ancak AKP iktidarı ihaleyi istediği firmaya verme aracı olarak kullandığı 21-b fıkrasına dayanarak yeni ihale düzenleyerek Kanal İstanbul projesinin bir parçası olan, “Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule Arası Demiryolu Hattı İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” ihalesini Yapı ve Yapı, Gülermak ve Taşyapı'ya verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol