Danıştay 6. Dairesi’nin Çeşme Projesi için yürütmeyi durdurma talebini reddetmesi sonrası karara yapılan itiraz, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Kurul, proje için yürütmeyi durdurma kararı verdi

Danıştay itirazı kabul etti: Çeşme Projesi için yürütmeyi durdurma kararı

Aycan KARADAĞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Çeşme Turizm Projesi için yeni bir gelişme yaşandı. Danıştay 6. Dairesi’nin proje için yürütmeyi durdurma talebini reddetmesi sonrası karara edilen itiraz Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Kurul, kararın ‘hukuka uyarlılık’ bulunmadığını belirterek, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Davanın avukatlarından Şehrazat Mercan, BirGün’e yaptığı açıklamada, "Danıştay 6. Dairesi, yürütmeyi durdurma talebimizi bilirkişi raporunda yazan kamu yararı yok yazısına rağmen reddetmişti. Bizde buna itiraz dilekçemizi sunduk. Danıştay idari daireler kuruluna gittik, idari daireler kurulu ‘hukuka uyarlılık bulanmamaktadır’ dedi. Bütün bundan sonra alınan sit kararlarını ve dosyanın içinde bulunan planların hiç birisinin ortada gerekçesi yoktur. Acilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, projeyi iptal etmesi lazım. Projenin kamu yararı yoktur. Bizim mücadelemiz devam edecek" diye konuşu.

NE OLMUŞTU?

Çeşme Turizm Projesi, İzmir’in Urla ilçesine bağlı Zeytineli köyünden Çeşme’ye bağlı Alaçatı ve Ildır’a uzanan 16 bin hektarlık alanı kapsıyor. Alan içinde bulunan doğal sit alanları, zeytinlikler dâhil tarım ve mera alanlarının vasfı projeye göre değiştirildi.

Proje için Resmi Gazete’de 12 Şubat 2020’de yayınlanan planlara karşı; TMMOB, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Ege Çevre ve Kültür Platformu ve 100 yurttaş dava açarak yürütmeyi durdurma talebinde bulundu. Geçtiğimiz Mart ayında da, Danıştay 6. Dairesi'nce atanan bilirkişi heyeti bölgeye giderek, inceleme yaptı.

Raporda, projenin 'kamu yararına uygun olmadığı' görüşüne varıldı. Danıştay 6. Dairesi ise yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Davacılar ise kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na taşıyarak, sonuca itiraz etti.