birgün

24° AÇIK

DÜNYA 15.06.2021 07:45

Darbecilere silah tedariki ifşa edildi

Bolivya’da Amerikancı darbeci yönetimden iktidarı geri alan Sosyalizme Doğru Hareket, Ekvador’un Lenin Moreno döneminde darbecilere silah yolladığını ortaya çıkardı. Ekvador uluslararası arenada yargılanabilir.

Darbecilere silah tedariki ifşa edildi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Güney Amerika ülkesi Bolivya’da halkçı lider Evo Morales’i hedef alan ABD destekli darbeci yönetimi geçen yıl ekim ayında yapılan seçimlerde alaşağı eden Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) hükümeti yeni bir savaş suçu ortaya çıkardı. MAS hükümeti, kıta ülkesi Ekvador’un Lenin Moreno yönetimi döneminde Bolivya’daki darbecilere mühimmat sağladığını açıkladı. Bolivya Hükümet Bakanı Eduardo del Castillo, eski Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno hükümetinin Kasım 2019’da iktidarı ele geçiren Bolivya’daki Jeanine Anez liderliğindeki darbe yönetimine silah gönderdiğine dair resmi olmayan bilgilere ulaştıklarını duyurdu.

SAVAŞ MÜHİMMATI

Konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını duyuran Castillo, basına verdiği demeçte şu açıklamayı yaptı: “Ekvador hükümetinin Bayan Jeanine Anez hükümetine göz yaşartıcı gaz verdiğini biliyorduk ancak yüksek kalibreli mühimmat da sağladıklarına dair resmi olmayan bilgilerimiz var, savaş mühimmatından bahsediyoruz. Ekvador yasal düzenlemelerinin Lenín Moreno’nun savaş silahlarını alıp başka ülkelere göndermesine izin verip vermediğini göreceğiz. Soruşturma sonucunda bunların hukuka uygun mu yoksa hukuka aykırı olarak mı edinildiği belirlenecektir.” Castillo, Ekvador’un olası yasadışı silah tedarikinin uluslararası soruşturmanın konusu olabileceğini bununla ilgili girişimlerin yapılacağını da aktardı.


BELGE YAYIMLANDI

Bolivya’nın resmi haber ajansı Agencia Bolivya de Información (ABI) de konuyla ilgili bir belge yayımladı. Ekvador Hükümet Bakanlığı’na ait olduğu iddia edilen resmi belgede, dönemin Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno yönetiminin Bolivya’daki darbeci Jeanine Anez yönetimine 5 bin 500 el bombası ve 2 bin 949 mermi ödünç verdiği ortaya konuldu. Geçen ay Bolivya’nın tanınan avukatlarından Gary Prado da eski darbeci yönetimin Hükümet Bakanı Arturo Murillo’nun, ülkede Evo Morales yanlısı protestoları bastırmak için Ekvador’dan göz yaşartıcı gaz aldığını belgeleriyle açıklamıştı. Bolivya’da MAS iktidarı göreve gelir gelmez birçok darbeci hükümet yetkilisine soruşturma açmış, eski bakan Murillo hakkında tutuklama emri çıkarılmış ancak darbeci Murillo’nun ABD’ye kaçtığı ortaya çıkmıştı. Ekvador’un yeni yönetimi ise tüm bu suçlamalar karşısında sessizliğini koruyor. Ekvador’da nisan ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerini sosyalist aday Andres Arauz’a karşı sağcı milyarder Guillermo Lasso kazanmış, ABD’ye yakın politikalarıyla bilinen Lenin Moreno’dan iktidarı devralan sağcı yönetim neoliberal politikaları uygulamaya devam edeceklerini açıklamıştı.

LİTYUM DARBESİ

Bolivya’da dönemin Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) lideri Devlet Başkanı Evo Morales, Kasım 2019’da yapılan askeri darbe sonucu görevinden ayrılarak önce Meksika’ya ardından Arjantin’e iltica etmişti. Morales, geçen yıl ekim ayında yapılan seçimlerde partisi MAS’ın Bolivya’da darbecilere karşı ezici farkla seçimleri kazanması sonrası yurduna geri dönmüştü. Morales’e karşı yapılan darbe ABD kamuoyunda “lityum darbesi” olarak anılmış, buna gerekçe olarak da dönemin ABD Başkanı Donald Trump’la yakın ilişkileri olduğu bilinen Tesla kurucusu Elon Musk’ın ihtiyaç duyduğu lityum pazarının Bolivya’da olduğunu itiraf etmesi gösterilmişti. Darbe sonrası kamu kaynaklarının uluslararası şirketlere peşkeş çekildiği, tarım politikalarının iflas ettiği defalarca kamuoyuna yansımıştı.

***

Yaptırımlar halkın belini büktü

Güney Amerika'nın ABD baskılarıyla boğuşan bir diğer ülkesi Venezuela'da ambargolar ve yaptırımlar sonucu hayat giderek zorlaşıyor. Venezuela hükümetinin COVAX aşılarını ABD'nin uluslararası mali hesaplarını dondurma kararı sonucu temin edememesi nedeniyle ülkede aşı kıtlığı yaşanırken ABD'nin propaganda bültenleri de Bolivarcı hükümeti hedef alan yayınlar yapıyor. ABD'nin resmi yayını Voice of America'nın (VOA) Türkiye bürosu "Venezuela'da peynir artık gramla satılıyor" başlıklı haberinde, asgari ücretin 10 milyon Bolivar (3,21 ABD Doları) olduğu ülkede peynirin kilosunun 8 milyon Bolivar olduğunu bu nedenle halkın peyniri gramla aldığını yazdı. Haberde, asgari ücretin yüzde 99 değer kaybettiği aktarılırken ülkedeki ağır ekonomik çöküntüye ABD yaptırımlarının neden olduğundan bahsedilmedi. Öte yandan, Amerika Halkları için Bolivarcı İttifak (ALBA-TCP) Venezuela'ya Covid-19 aşılarının satılmasını engelleyen finansal ablukayı kınadı. Açıklamada, "Bu yasadışı eylem, ABD hükümetinin tek taraflı zorlayıcı önlemlerinin bir sonucudur ve finans sektörü üzerindeki etkileri, halkların refahını, sağlığını, güvenliğini ve yaşam hakkını tehdit etmektedir" denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol