birgün

5° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.09.2020 10:48

‘Dardanel etnik ayrımcılık yapıyor’

Dardanel’de taşeron firmanın işe alımlarda etnik ayrımcılık yaptığını belirten Gıda-İş, Roman kadınların işe alınmadığını açıkladı.

‘Dardanel etnik ayrımcılık yapıyor’

Emek Servisi

DİSK/Gıda-İş Sendikası Dardanel Önentaş Gıda Sanayi fabrikasının sebze bölümüne işçi alımlarında Roman kadınlara yönelik ayrımcılık uygulanarak işe alınmadıklarını açıkladı.

Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak tarafından yapılan açıklamada,

“Taşeron firma tarafından hiçbir şekilde başvuruları alınmayarak ve hiçbir mülakata tabi tutulmadan işe alınmadıkları söylenmiştir. Nedenini soran kadınların aldıkları cevap ise ‘Roman olduğunuz için işe alınmıyorsunuz’ olmuştur. Geçtiğimiz günlerde Covid-19 pozitif olan işçileri ‘kapalı devre çalışma sistemi’ adı altında kölelik koşullarında çalıştıran Dardanel firması şimdi de etnik ayrımcılıkla karşımıza çıkıyor. Yaşamın her alanında olduğu gibi çalışma yaşamında da dil, din, ırk, milliyet her tür ayrımcılığa karşı olduğumuzu ve işçilerin sınıf kardeşi olduğunu belirtiriz. Kadın işçilerin yaşadığı bu etnik köken ayrımcılığının karşısındayız. Dardanel patronlarının bu tutumunu kınıyoruz. Bu durumumun takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerine yer verildi.

Dardanel Gıda’nın Çanakkale’de bulunan fabrikasında koronavirüs vakalarına rastlanması üzerine tüm işçiler 14 gün boyunca yurtlarda kalmış ve çalıştırılmaya devam edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol