Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP'nin tek başına iktidar olmazsa doğuda beyaz Torosların geleceği şeklindeki ifadesiyle ilgili şikayet üzerine savcılık işlem başlattı.

Davutoğlu'nun 'beyaz Toros' ifadesine savcılık işlem başlattı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP tek başına iktidar olmazsa doğuda beyaz Torosların geleceği şeklindeki ifadesiyle ilgili şikayet üzerine savcılık işlem başlattı.

Başbakan Davutoğlu, Van mitinginde yaptığı konuşmada, "AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz Toroslar dolaşacak. Biz buraları faili meçhullere bırakmayacağız" ifadelerini kullanmıştı. Tartışmalara neden olan bu ifadelerle ilgili Enver Uğuz adlı Ağrılı yurttaş şikayette bulundu.

Cihan'ın haberine göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe veren Uğuz, Başbakanın kastettiği beyaz Torosların JİTEM denilen faili meçhul cinayetleri işleyen oluşumları hatırlattığını kaydetti. Bu oluşumların elini kolunu sallayarak dolaştığını ifade eden Uğuz, “Hal böyleyken Başbakanımız çıkıp milletin önünde bu yasa dışı örgütün eylemleri ile halkı tehdit etmektedir.” dedi. JİTEM olarak nitelediği beyaz Torosların faaliyetlerinin bilindiğini kaydeden Uğuz, hükümet tarafından bunlar için herhangi bir şey yapılmamasının zaaf olduğunu savundu.

Uğuz, Türkiye halkları adına Başbakan Davutoğlu’ndan şikayetçi olduğunu söyledi.

Bu şikayet üzerine özel soruşturma bürosu Başsavcıvekili Mehmet Ayhan, dosya numarası vererek işlem başlattı. Ayhan, Uğuz’un ifadesini aldı. Savcılık ifadesinde de aynı gerekçelerini anlatan Uğuz, Başbakanın böyle bir açıklama yaparak bölge halkını korku ve endişeye sürüklemeye çalıştığını belirtti. Ayrıştırma yaparak oy verecek halkı etkilemeye çalıştığını ifade eden Uğuz, “Açıkça bölge halkını tehdit etmiştir. Bu nedenle şikayetçiyim.” dedi.