birgün

17° AÇIK

YAŞAM 10.08.2021 06:51

Dayanışmadan başka çare yok

Ülkenin dört bir yanından yangın bölgesine gelen gençler, dayanışmanın önemini vurguluyor. Günlerdir yangın söndürme çalışmalarına yardım eden gönüllüler, “Dayanışmayı büyütmekten başka çare yok” diyor.

Dayanışmadan başka çare yok

Sarya TOPRAK

Günlerdir devam eden orman yangınları iktidarın eksik politikaları nedeniyle söndürülemezken yurttaşlar büyük dayanışma örneği sergiliyor. AKP iktidarının çay fırlatmaktan öteye gidemeyen politikalarına karşın yurttaşlar kendi dayanışma ağlarını kuruyor. Orman yangınlarını söndürebilmek için canhıraş mücadele veren yurttaşlar, günlerdir uykusuz halde bölgede zaman geçiriyor. Gerek ormanların gerek de köylününn yaralarını sarmak için seferber olan yurttaşlar, ülkenin çeşitli noktalarından gelerek bölge halkına destek oluyor.


AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yangın alanlarına artık "profesyonel" olanlar dışında kimsenin alınmayacağını açıklamasına karşın gönüllüler, “Bu ormanlar hepimizin ormanı, cezası neyse çekeriz” diyerek mücadelelerini sürdürüyor.

dayanismadan-baska-care-yok-908431-1.
Osmancan Kazancıoğlu

AMAÇ DAYANIŞMA AĞI KURMAK

Muğla'nın Menteşe ilçesine bağlı Yılanlı mevkiinde devam eden çalışmalarda gönüllülük gösteren gençler BirGün’e konuştu. Cumhurbaşkanı Kararnamesi’ne tepki gösteren Osmancan Kazancıoğlu, “Gönüllüler olmadan burada sürekli bir çalışma yapmak zor” dedi. Kazancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “8 gündür yangın bölgesinde gönüllü olarak çalışıyorum. Pek çok konuda çalışma yürütüyorum. Su kovalarını taşımak, soğutma çalışmaları, erzak dağıtımı vs. Burada gönüllülerin yaptığı çalışma büyük önem taşıyor.”

dayanismadan-baska-care-yok-908430-1.
Erkan Çevik

Birbirlerini tanımadan yalnızca dayanışma sağlayabilmek amacıyla bölgeye desteğe geldiklerini söyleyen Erkan Çevik, “Buraya gelme amacımız gönüllü bir dayanışma ağı oluşturmaktı. İlk olarak Marmaris’e geldik. Oradaki yangın söndürme çalışmalarına yardım ettik. Sonrasında buranın daha tehlikeli olduğunu söylediler. Bu sebeple biz de buraya geldik” ifadelerini kullandı. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın yalnızca ‘profesyonel’ ekiplerin bölgeye girebileceğini açıklamasına karşın yeterli ekibin olmadığını vurgulayan Çevik şu ifadeleri kullandı: “Bizim dayanışmamıza da ihtiyaç var. Sadece resmi çalışanların yangın bölgesinde olduğu bir halde binlerce itfaiyeciye, TOMA’ya profesyonel çalışana ihtiyaç olur. Aslında buraya gelen itfaiyeciler de resmi görevlendirmeyle değil gönüllü olarak geldiler. Herkes birçok fedakârlıkta bulunuyor. Bu yüzden burada dayanışmayı büyütmekten başka çare yok.” “Bu ormanlar bizim” diyen Çevik, “Burada olmaya devam edeceğiz. Cezası neyse çekeriz” şeklinde konuştu.

dayanismadan-baska-care-yok-908432-1.
Ali Burhan Özanar

İtfaiyecilere yardım ettiklerini kaydeden Ali Burhan Özanar, “Neredeyse 1 haftadır hiç uyumadan burada gönüllü olarak çalışıyorum. Yangını söndürmek için itfaiyecilere yardım ediyoruz. Onların arkasında durarak hortum tutuyoruz. Aynı zamanda itfaiyecilerin olmadığı bölgelerde söndürme noktasında çalışıyoruz. Günlerdir burada büyük bir dayanışma var. Ben de buraya gelince bunu çokça gözlemledim. Herkesin tüm imkânlarını seferber ettiği bir hal” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol