birgün

23° AÇIK

Dekan kendisini jüri atadı

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde hukuksuzluklar sürüyor. Dekan Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna kendisini Sahne Sanatları Anasanat Dalı doktora jüriliğine getirdi.

EĞİTİM 01.02.2022 09:09
Dekan kendisini jüri atadı
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde usulsüzlükler devam ediyor. DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Anasanat Dalı doktora jüriliğine, Grafik Bölümü öğretim üyesi olan Dekan Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna’nın kendisini getirdiği öğrenildi. Bazı öğretim üyelerinin lisans ve lisansüstü jürilerinden çıkartılıp, bunun yerine uzmanlığı olmayan kişilerin jüriliklere görevlendirildiği de ileri sürüldü.


Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Ümit Akıncı, “Bu yapılan, idari işlerde temel kural olan yetki-sorumluluk ilkesine alenen aykırıdır. O alanda lisans mezunu dahi olmayan dekan, üyelerimiz jüride yer almasın diye uzmanlığı olmayan bir alanın doktora jüriliğine kendisini dâhil etmiştir. Jüriliğin ehliyet ve liyakatindeki sorunlar, yapılacak sınavları ölçme-değerlendirme açısından şaibeli hale getirecektir. Konuyla ilgili olarak sendikamız Üniversite ve YÖK nezdinde girişimlerde bulunacaktır” dedi.

Bunun yanı sıra Güzel Sanatlar Fakültesi’nde onlarca kişiye, yetenek sınavlarında görev verilmediği halde, sınav zamanı ofislerinde olmadıkları için haklarında tutanak tutulup, soruşturma açıldığı belirtildi. Akıncı, “Bizzat Dekan Prof. Dr. Öztuna tarafından görevlendirme yapılmayarak jüriliklerden çıkartılan birçok öğretim elemanına, giriş sınavlarının yapıldığı günlerde ofislerinde bulunmadıkları gerekçesiyle tutanak tutup özetle ‘Neden görevinizin başında değildiniz?’ diye soru sorup, aradan aylar geçtikten sonra yalnızca hedefe alınmış kişilere soruşturma açıldığını öğrenmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

Öte yandan 2019 yılında GSF’nin taşınması sırasında Prof. Dr. Semih Çelenk ve Prof. Dr. İbrahim Yavuz Yükselsin’e verilen cezalar mahkeme tarafından iptal edilmişti. Buna rağmen, üniversite Prof. Dr. Çelenk ve Prof. Dr. Yükselsin’e ceza vermeye devam ediyor. Prof. Dr. Semih Çelenk’e sosyal medyada yer alan paylaşımları nedeniyle ‘üniversitenin itibarını zedelediği’; Prof. Dr. Yükselsin için ise ‘kamu hizmetinin yürütülmesini engellemek, boykot ve işgal’ eyleminde bulunduğu gerekçesiyle ceza verildi. Cezalara karşı hukuki süreç sürüyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol