Demet Akalın'ın 'Ah Ulan Sevda' şarkısının yasaklanma bahanesi ortaya çıktı

02.03.2018 13:55 MEDYA
Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, Akalın'ın 'Ah Ulan Sevda' isimli şarkısının neden yasaklandığını yazdı.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in sorusu üzerine TRT yönetiminin 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkıyı yasakladığı ortaya çıkmıştı. TRT'nin yasaklı şarkılar listesinde Nazan Öncel, Nükhet Duru, Berkay, Sıla ve Bengü gibi isimlerin yanı sıra Demet Akalın'ın 'Ah Ulan Sevda' isimli şarkısı da vardı.

Deniz Zeyrek, Akalın'ın 'Ah Ulan Sevda' isimli şarkısının neden yasaklandığını yazdı.

TRT'nin yasak listesinde Demet Akalın, Bengü, Nazan Öncel, Berkay, Nükhet Duru ve Sıla gibi ünlü şarkıcıların da olduğu 208 şarkılık liste basında yayınlanmıştı.

Demet Akalın bu haberin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla yasaklanan şarkı listesine ilk tepkiyi gösteren şarkıcı oldu.

‘Ah Ulan Sevda’ isimli parçası yasaklılar listesinde bulunan şarkıcı Akalın, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmıştı: "Allah Allah, neden ve nasıl yasaklanmışım!? Doğru mu TRT?"Akalın diğer bir paylaşımında ise, yasağa konu olan şarkısını yayınlayarak, "Hazır TRT yasaklamış! Paylaşayım bari!."

'Ah Ulan Sevda' şarkısının yasaklanma nedeni

Deniz Zeyrek, Hürriyet'teki köşe yazısında TRT'nin yasaklı şarkılar listesine değindi. Zeyrek TRT'nin bir yöneticisinden Demet Akalın'ın şarkısının yasaklanma nedenini de öğrendiğini yazdı.

Zeyrek'in 'Ah bu türkülerin gözü kör olsun...' başlığıyla kaleme aldığı yazıdan bir bölüm şöyle:

"Güne Nükhet Duru'nun listedeki 'Sarhoşum' şarkısıyla başlayıp, Demet Akalın'ın 'Ah Ulan Sevda' şarkısıyla devam ettim. Yasaklık bir içerik göremedim. Sonra belki siyasi bir neden bulurum diye Onur Akın'ın 'Artvin'de Bahar' şarkısını açtım. Orada da yasağı gerektirecek bir detaya rastlamadım. Şarkı sözlerini bulup metinden okuyunca jetonum düştü. Nükhet Duru'nun şarkısı 'Sarhoşum ah düşünmekten, öldüm ben ah hep sevmekten' diye başlıyordu. Onur Akın'ın şarkısının bir yerinde 'İçilen rakı gibi gelirsin aklıma' dizesi vardı. Belli ki yasaklama konusu alkol ve sarhoşluk durumuydu.

Demet Akalın'ın şarkısındaki sorunun 'ulan' sözcüğü olduğunu TRT'nin bir yöneticisinden öğrendim. Sadece alkol ve sarhoşluk değil erotizm çağrıştıran ifadeler de yasakta etkili olmuş. Konuştuğum TRT yöneticisi şöyle dedi: Bir yılda 40 bin eser incelenmiş bu eserler mevzuatın çizdiği sınırlar içinde olmadığı için onay alamamış. Alkol ve sigarayı özendirme gibi RTÜK'ün de ceza nedeni saydığı şeyler bunlar. Her yıl yaparız. Bu yılın önceki yıllardan farkı, kurumun fazla şeffaf davranıp milletvekiline o yanıtı vermesi olmuş' diye devam etti."