birgün

24° AÇIK

EKONOMİ 12.05.2021 08:44

Demir zammı, inşaatçıları vurdu

Müteahhitler, demir fiyatlarındaki artışa tepki gösterdi. İzmir Müteahhitler Federasyonu Başkanı Dağlıer, bu artışın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Demir zammı, inşaatçıları vurdu

BirGün EGE

İnşaat demirinde son 2 haftada yapılan zamlarla ilgili harekete geçen müteahhitler konuyu Rekabet Kurulu’na taşıma kararı aldı. İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) Başkanı Ziya Dağlıer yasakların bitmesiyle beraber İzmir Ticaret Odası’na müracaat ederek Rekabet Kurulu’na taşınması için girişimde bulunacaklarını söyledi. Son 1 yıl içerisinde yüzde 100’ün üzerinde artış gösteren demir fiyatları son 2 hafta içerisinde yüzde 20’ye yakın arttı.

Nisan ayının son haftasında 6 bin TL civarında olan demir fiyatları 11 Mayıs itibarıyla 7 bin 90 lirayı gördü.


Fiyat artışlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İMFED Başkanı Ziya Dağlıer, bu artışların kabul edilemez olduğunu ifade etti. Dağlıer, önümüzdeki hafta itibarıyla resmi girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

İÇ PİYASAYA SIRT ÇEVRİLMEMELİ

Dövizde artış olmamasına maliyetler sabit kalmasına rağmen demir fabrikalarının karlılıklarını artırmak için çok yüksek zamlar uyguladığını belirten Dağlıer, “Çin, demir ihracatındaki yüzde 13’lük KDV istisnasını kaldırınca Türkiye’ye talep arttı. İhracatta talep artınca demir fabrikaları bunu fırsata çevirip iç piyasadaki fiyatları da ihracat fiyatlarına getirdi. Bu açgözlülüktür. Birileri daha çok para kazanacak diye bir sektör yok edilmek isteniyor. Devletin bu keyfi zamlara müdahale etmesi gerekiyor. Ticaret Bakanlığı’nın demir ihracatına ek vergi uygulamasını veya ihracata kısıtlama getirmesini talep ediyoruz. İhracat daha kârlı diye iç piyasaya sırt çevrilmemeli” şeklinde konuştu.

TEDARİK SIKINTISI YAŞIYORUZ

Yüksek fiyatlara rağmen inşaat demiri tedarikinde sıkıntı yaşadıklarını belirten Dağlıer, “Türkiye deprem bölgesi. Eski yapıları bir an önce dönüştürmemiz gerekiyor. Sağlam yapılar oluşturmak için demire ihtiyacımız var. İç piyasanın talepleri ihracattan daha önemli. Ticaret Bakanlığı’nın bu konuda adım atmasını istiyoruz. Bakanlığın fiyatlara da müdahale etmesi gerekiyor. Bu fiyatlarla inşaat yapmamız mümkün değil. Birçok şantiye durma seviyesine geldi. Meslektaşlarımız bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşıyor” dedi.

DEMİR YERİNE ALTIN KULLANMAYA BAŞLARIZ

Demir fiyatlarındaki artış oranının altını katladığını belirten Dağlıer açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Altın fiyatları iki hafta önce 477 lirayken bugün itibariyle 489 liraya yükseldi. Demirin ton fiyatı 2 hafta önce 6 bin lirayken bugün 7 bin 90 liraya ulaştı. Demirdeki kârlılık şu anda hiçbir yatırım aracında yok. 2 haftada yüzde 18 zam geldi. Böyle devam ederse inşaatta demir yerine altın kullanmaya başlarız. Biz 2 yılda bitirdiğimiz projelerde bile yeri geldiğinde bu kadar kâr edemiyoruz. Hiç yatırım yapmayıp demir alsaydık daha çok kâr ederdik. Bizler ülke ekonomisinin büyümesi ve istihdamın artması için yatırım yapmak istiyoruz. Ancak inşaat maliyetlerindeki artışlar buna engel oluyor.” BirGün Ege

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol