Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tartışmalı adaylığına ilişkin yaptığı açıklamada muhalefete tepki gösterdi: "'Ama bunlar zaten AKP'li' deyip normal mi karşılayacağız? Bizi içeri atan Erdoğan, içeride tutan ise muhalefetin tepkisizliğidir. Bu tepkisizlik 85 milyonu, daha yıllar boyu sürecek açık cezaevi hayatına mahkum etmektir."

Demirtaş, Erdoğan'ın tartışmalı adaylığı konusunda muhalefete yüklendi

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adaylığına ilişkin tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Muhalefetin 'tepkisiz' kaldığı yorumunu yapan Demirtaş, "Yüksek Seçim Kurulu muhalefetin 5 milyon oyunu iptal etse veya Erdoğan kazanana kadar seçimlerin tekrarına karar verse 'Ama bunlar zaten AKP'li' deyip normal mi karşılayacağız? Erdoğan Meclis'i feshederse aday olamaz.Anayasa bunu söylüyor" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, "Bizi içeri atan Erdoğan, içeride tutan ise muhalefetin tepkisizliğidir. Bu tepkisizlik 85 milyonu, daha yıllar boyu sürecek açık cezaevi hayatına mahkum etmektir. Belediyelere, üniversitelere kayyım; HDP'ye kapatma, Gezi, Kobani, ÇHD davaları; İBB'ye kumpas... Hepsi aynı" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu'nu da uyaran Demirtaş, "Yaptırım yoksa hukuk da yoktur. Yüksek Seçim Kurulu üyeleri suça ortak olurlarsa yargılanacaklarından emin olmalılar. Milyonlarca insanın Yüksek Seçim Kurulunun önüne yığılarak demokratik tepkilerini göstereceklerini bilmeli ve ona göre hareket etmeliler" ifadelerine yer verdi.