birgün

8° AÇIK

Demirtaş: İlk anda seferberlik ilan edilmeliydi, halen yapılabilir

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin yaptığı açıklamada, "İlk anda seferberlik ilan edilmeliydi, halen yapılabilir. Halen hiçbir çalışma yapılmayan yüzlerce bina var. Yıllardır halkın kanını emen devasa inşaat firmalarının tüm iş makineleri, el konularak deprem bölgesine gönderilmeliydi, halen yapılabilir" dedi.

GÜNCEL 07.02.2023 11:54
Demirtaş: İlk anda seferberlik ilan edilmeliydi, halen yapılabilir
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla kullandığı sosyal medya hesabından, depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaşanan felakatte arama kurtarma çalışmalarına yardım edenleri kutladığını belirten Demirtaş, daha fazlasının yapılması gerektiğini söyleyip on binlerce insanın halen enkaz altında olduğuna dikkat çekti. Demirtaş, ilk anda seferberlik ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Felaketin ilk anından beri seferber olup kurtarma, yardım ve dayanışma çalışmalarına katılan herkesi kutluyoruz. Çok zor bir gündü. Emekleriniz çok değerli, sağ olun, var olun. Ne var ki daha fazlası lazım çünkü on binlerce insan halen enkaz altında. 85 milyon tek yürek olmuş, tek adam sisteminin hantallığını, beceriksizliğini, rezaletini aşarak kardeşlerini kurtarmaya çalışıyor.

İlk anda seferberlik ilan edilmeliydi, halen yapılabilir. Halen hiçbir çalışma yapılmayan yüzlerce bina var. Yıllardır halkın kanını emen devasa inşaat firmalarının tüm iş makineleri, el konularak deprem bölgesine gönderilmeliydi, halen yapılabilir.

Deprem bölgesine giden tüm kara yolları sivil araç geçişine kapatılarak sadece kurtarma ve yardım ekiplerinin geçişi sağlanmalıydı, halen yapılabilir. AFAD Başkanı, saat başı IBAN verip para toplama telaşına gireceğine, gönüllüleri organize ederek deprem bölgesine götürmeliydi, halen yapılabilir. Dünden beri topladığınız para mı enkaz altındaki kardeşlerimizi kurtaracak!

CUMHURBAŞKANI'NIN NEREDE OLDUĞUNU BİLEN VAR MI?

Cumhurbaşkanı, koordinasyon merkezinden bir dakika bile ayrılmamalı, saat başı açıklama yaparak halkı bilgilendirmeli, uyarı ve duyurular yapmalı, halka moral vermeliydi. Nerede olduğunu bilen var mı?

Dün gece enkazlardan çığlıklarını duyduğumuz kardeşlerimiz, herkesi dayanışmaya ve ortak akılla hareket etmeye çağırıyor. Lütfen daha fazla dayanışma ve daha fazla koordinasyonla, en azından bugün kurtarabileceğimiz kardeşlerimizi kurtaralım."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol