birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.01.2021 16:09

Demirtaş’ın avukatı: Kobane iddianamesinde Erdoğan ‘gizli sanık’ yapılmış

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, 3 bin 500 sayfalık 'Kobane' iddianamesinde çözüm sürecinin suç sayıldığını belirterek "Başsavcılık, Erdoğan ve arkadaşlarını da ‘gizli sanık’ yapmış” ifadelerini kullandı.

Demirtaş’ın avukatı: Kobane iddianamesinde Erdoğan ‘gizli sanık’ yapılmış

Kobane iddianamesine dair açıklama yapan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Ankara Başsavcılığı, yeni Kobani iddianamesinde çözüm sürecini suç sayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve arkadaşlarını da ‘gizli sanık’ yapmış” dedi. Karaman, "Gelecekte, CB Erdoğan’ın çözüm sürecinden dolayı yargılanmasının altyapısı mı hazırlanıyor?" diye sordu.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, 3 bin 530 sayfalık “Kobane soruşturması” kapsamında hazırlanan iddianameye ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Karaman, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “çözüm süreci” nedeniyle yargılanabileceğini iddia etti.

Karaman, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, 3 bin 530 sayfalık yeni iddianamenin asıl sürprizinin “gizli tanık” değil, “gizli sanık” olduğunu söyledi.

Karaman'ın yaptığı paylaşımlar şöyle: "3.530 sayfalık yeni iddianamenin asıl sürprizi ‘gizli tanık’ değil, ‘gizli sanık’ galiba. Ankara Başsavcılığı, yeni Kobani iddianamesinde çözüm sürecini suç sayarak CB Erdoğan ve arkadaşlarını da ‘gizli sanık’ yapmış. Çözüm sürecinde bizzat Devlet’in talimatı ile gerçekleştirilen Kandil’e gidişlerin suç sayılması, Erdoğan ve arkadaşlarını da şimdilik ‘gizli sanık’ yapar. AKP’liler farkında mı? Gelecekte, CB Erdoğan’ın çözüm sürecinden dolayı yargılanmasının altyapısı mı hazırlanıyor?"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobane eylemlerine ilişkin soruşturma kapsamında, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırlamıştı. İddianamede 108 kişi için "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma" ve 37 kez "insan öldürme" başta olmak üzere çeşitli suçlardan cezalar istenmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol