birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 12.12.2018 14:37

Demirtaş'ın reddihakim talebi reddedildi

Demirtaş'ın reddihakim talebi reddedildi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "terör örgütü yöneticiliği" suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu Demirtaş, avukatları ve HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan ile yakınları katıldı.

Mahkeme Başkanı Murat İlhan, önceki ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu.

Duruşmada söz alan Demirtaş, yargılamaya konu olan fezlekelerin tamamının Meclisteki konuşmaları olduğunu ve bunların suç teşkil etmediğinden yargılamanın hukuksuz olduğunu belirtti.

Öcalan'ın ziyaretçileriyle görüştürülmediği için siyasetin tıkalı olduğunu belirten Demirtaş, bu nedenle milletvekillerinin açlık grevinde olduğunu söyledi. Demirtaş, açlık grevindeki Leyla Güven'e desteğini açıkladı.

Yeterli düzeyde Kürtçe bilmediğini ifade eden Demirtaş, ancak birkaç kelime anadilinde savunma yapmak istediğini belirterek yaklaşık 15 dakika boyunca Kürtçe savunma yaptı.

Başkan İlhan'ın, "Kürtçesini okuduğunuz metnin Türkçesini okuyun da biz de anlayalım." demesi üzerine Demirtaş, metnin Türkçesini okudu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararının uygulamadığı için mahkemeninin tarafsızlığını yitirdiğini belirten Demirtaş, "Kararınız ben ve arkadaşlarım için yeni bir değerlendirme doğurdu. Öncelikli talebim, mahkeme heyeti karar almalı 'biz böyle bir davayı bu aşamada adil yürütme imkanını kaybettik' deyip yargının da önünü açarak çekilmeli. Yapmazsanız ben ve avukatlarım reddihakim talebinde bulunacağız." diye konuştu.

Davanın siyasi olduğunu, adil, bağımsız ve tarafsız yargılanmanın bu mahkemede yapılamayacağını belirten Demirtaş, Mahkeme Başkanı Murat İlhan ve üye hakim Hasan Gelir hakkında reddihakim talebinde bulundu.

Söz hakkı verilen cumhuriyet savcısı, Demirtaş'ın talebinin duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddedilmesini istedi. Daha sonra kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Murat İlhan, Demirtaş'ın talebini "Davayı uzatmaya yönelik" olduğu gerekçesiyle reddetti. Başkan İlhan, Demirtaş'ın karara yönelik itirazını 7 gün içinde 20. Ağır Ceza Mahkemesine yapabileceğini bildirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız