birgün

24° AZ BULUTLU

SİYASET 29.05.2020 00:00

Demirtaş'ın savunması hakkında 'terör' soruşturması başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Selahattin Demirtaş'ın savunmasında kullandığı “Benimle ilgili operasyonun yürütücüsü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı.Yargı önünde hesap vereksiniz” ifadelerine yönelik ‘terör’ soruşturması başlattı

Demirtaş'ın savunması hakkında 'terör' soruşturması başlatıldı

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a mahkemede savunma yaparken kullandığı ifadeler gerekçe gösterilerek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "terör" soruşturması açıldı.

Demirtaş, savunmasında "Benimle ilgili operasyonun yürütücüsü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı. İki tutuklamayı bizzat örgütleyerek. İkinci tutuklamamın nasıl yapıldığının bütün detaylarını biliyorum. Başsavcı Yüksel Kocaman ve yardımcısı. Haklarında suç duyurusu yaptık. Senin o güvendiğin Saray'dan büyük Allah var Yüksel Kocaman. Devran dönüyor, halk var. Sandık kurulduğunda güvendiğin dağlara kar yağacak. Bunların hepsinin hesabını yargı önünde vereceksiniz" diye konuşmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu sözleri "suç" saydı ve Demirtaş hakkında "terör" soruşturması başlattı. Kararı Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman sosyal medya hesabından açıkladı.

Karaman açıklamasında, "Yargı önünde hesap vereceksiniz beyanına "terör" soruşturması açıldığını da gördük, şükür! Tekrar edelim o vakit bu soruşturma için de yargı önünde hesap verecekler" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız