birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 17.12.2018 12:25

Demiryollarında skandallar gün yüzüne çıkıyor: İş bitmeden para ödenmiş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 700 milyon liraya ihale ettiği Kars-Tiflis demiryolu hattındaki sinyalizasyon sisteminin üstlenici firma tarafından tamamlamadan bakanlık firmaya ödeme yaptı. Sayıştay raporunda ortaya çıkarılan olayda bakanlığın projeyi tamamlamayan firmaya ödeme gerçekleştirdiği belirtildi.

Demiryollarında skandallar gün yüzüne çıkıyor: İş bitmeden para ödenmiş

Sayıştay, Ankara'da 13 Aralık'ta meydana gelen ve 9 kişinin ölümüne ve 92 kişinin yaralanmasına yol açan hızlı tren kazasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı hakkındaki raporunu açıkladı. Ankara'daki kazanın meydana geldiği tren yoluna ek olarak birçok demiryolunun sinyalizasyon sistemi tamamlanmadan hizmete sokulduğunun altı çizildi.

"PROJENİN TAMAMLANDIĞI İFADESİ GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR"

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre raporada, ihale edilen 2 proje, sinyalizasyon, elektrifikasyon gibi can güvenliğini etkileyen imalatlar tamamlanmadan teslim edildi. Bu demiryolu hattından birinin 700 milyon liraya ihale edilen Kars-Tiflis Demiryolu Projesi olduğu ifade edildi.

Rapordaki tespitler ise şu şekilde:

  • “Kars-Tiflis Demiryolu Hattı'nın bitirilerek ticarete açıldığı ifade edilmiştir. Demiryolunun ticarete açıldığı doğru olsa da projenin tamamlandığı ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır."
  • "Projedeki imalatların önemli bir kısmı sözleşme bedeli doldurulduğu için tamamlanamamıştır. Özellikle tünel ve üstyapı imalatı eksik kalmış, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon imalatları sözleşmeye dahil olmasına rağmen yapılamamıştır."
  • "Söz konusu imalatların tamamlanması için 2'nci ikmal ihalesine çıkılacaktır.”

'SİNYALİZASYONLA İLGİLİ HERHANGİ BİR ŞEY YAPILMAMIŞ'

Sayıştay, 658 milyon liraya mal olan bir başka demiryolu projesinde de elektrifikasyon ve sinyalizasyon sisteminin kurulmadan işin teslim alındığını ve müteahhit firmaya, bütün işler yapılmış gibi, para ödendiğini tespit etti.

Raporda, “Projenin büyük bölümünü oluşturan tünellerin yüzde 17'sinin, üstyapının yüzde 41'inin, köprü ve viyadüklerin yüzde 41'inin tamamlandığı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyonla ilgili herhangi bir imalat yapılmadığı görülmektedir. Projenin ancak yüzde 33'lük kısmı tamamlanmıştır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız