birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Demokrat Parti'de İsrail'in saldırılarına tepkiler: "İsrail, Filistinlilere karşı apartheid sistemi uyguluyor"

ABD'de Demokrat Partili siyasetçiler, İsrail'in saldırılarına karşı Filistinlilere destek mesajı verdi. Vermont Senatörü Bernie Sanders, İsrail'in Doğu Kudüs'teki zorunlu göçü durdurması ve ABD'nin bu konuda sesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı. Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, İsrail'in aileleri şiddet kullanarak tahliye etmesini kınadı. Filistin kökenli Temsilciler Meclisi Üyesi Rashida Tlaib ise, "İsrail, Filistinlilere karşı apartheid sistemi uyguluyor" diyerek tepki gösterdi.

DÜNYA 11.05.2021 15:59
Demokrat Parti'de İsrail'in saldırılarına tepkiler: "İsrail, Filistinlilere karşı apartheid sistemi uyguluyor"
Abone Ol google-news

Fotoğraf: Alexandria Ocasio-Cortez / Bernie Sanders / Rashida Tlaib

ABD'de iktidardaki Demokrat Partili siyasetçiler, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs ve Gazze'deki saldırılarına tepki göstererek Başkan Joe Biden yönetimine harekete geçme çağrısı yaptı.

The Hill internet sitesinin haberine göre, Biden'ın başkan seçildiği son seçimde, Demokrat Partinin aday adayları arasında yer alan Vermont Senatörü Bernie Sanders, yaptığı açıklamada, İsrail'in Doğu Kudüs'teki zorunlu göçü durdurması ve ABD'nin bu konuda sesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

Partinin sol eğilimi önde gelen siyasetçilerinden, Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de İsrail'in aileleri şiddet kullanarak tahliye etmesini kınadı ve Filistinlilere dayanışma mesajı verdi.

"KENDİ İNSANLIĞINI SAVUNDUĞUN İÇİN ZULME UĞRAMAK NEDİR BİLİRİM"

Öte yandan bazı siyasetçiler, Filistinlerin uğradıkları muamele ile siyahların ABD'de ve Güney Afrika'da maruz kaldığı ayrımcılık arasındaki benzerliklere dikkati çekti.

Afro-Amerikalı Temsilciler Meclisi üyesi Cori Bush, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Kendi insanlığını savunduğun için zulme uğramak nedir bilirim. Filistinli kardeşlerimizin mücadelesini güçlü şekilde destekliyorum" ifadelerine yer verdi.

"İSRAİL, FİLİSTİNLİLERE KARŞI APARTHEİD SİSTEMİ UYGULUYOR"

Filistin kökenli Temsilciler Meclisi Üyesi Rashida Tlaib de MSNBC televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistinlilere yönelik baskılarını Güney Afrika'da 1990'lı yıllara kadar uygulanan ırk ayrımcılığına dayalı apartheid rejimine benzetti.

Babaannesinin halen İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da yaşadığını belirten Tlaib, "İsrail, Filistinlilere karşı apartheid sistemi uyguluyor. ABD'li vergi mükelleflerinin parası insan haklarını ihlal etmek için kullanılmamalı" değerlendirmesinde bulundu.

İSRAİL'İN SALDIRILARI

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilere zorunlu göç tehdidi nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki saldırıları da gerilimi tırmandırıyor.

İsrail polisi, 7 Mayıs'ta Mescid-i Aksa'yı basarak Filistinlilere plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırmıştı. Bölgede tansiyonu artıran saldırıda 205 Filistinli yaralanmıştı.

İsrail polisi, dün sabah da Mescid-i Aksa'da nöbet tutan Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırmış, olayda 331 kişi yaralanmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırısında ise 9'u çocuk 20 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol