2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Meral Akşener'in kriz yaratan açıklamalarına ilişkin konuşan Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Enginyurt, Altılı Masa'nın devam etmesi için İYİ Parti'ye çağrı yaptı. Enginyurt, "Biz masanın altılı olarak devamından yanayız. Eğer seçim kaybedilirse hiç kimse ben söylemiştim, ben görmüştüm demeye vakit bile bulamadan millet tarafından çok ağır bir şekilde cezalandırılacaktır. Liderler tasfiye olur" dedi.

Abone Olgoogle-news
Demokrat Parti'den İYİ Parti'ye çağrı: Liderler tasfiye olur

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, seçimin kaybedilmesi halinde Altılı Masa'da yer alan altı partinin de genel başkanlarının siyasetten tasfiye olacağını belirterek, "Altı lider tekrar ortak hareket etmeli" ifadelerini kullandı.

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, Enginyurt, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kriz yaratan açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enginyurt, "Demokrat Parti olarak biz masanın altılı olarak devamından yanayız" dedi.

Seçimin kaybedilmesi durumunda Akşener de dahil olmak üzere hiçbir parti ve liderin kazanan olmayacak" diye konuşan Enginyurt, "Eğer seçim kaybedilirse hiç kimse ben söylemiştim, ben görmüştüm demeye vakit bile bulamadan millet tarafından çok ağır bir şekilde cezalandırılacaktır. Liderler tasfiye olur" dedi.

"BU MASAYA ZARAR GELMEMESİ GEREKİR"

Enginyurt, şunları söyledi:

"Bu seçim kaybedildiği takdirde Altılı Masa'dan hiçbir parti, hiçbir lider Sayın Akşener de dahil olmak üzere kazanan olmayacak. Eğer seçim kaybedilirse hiç kimse ben söylemiştim, ben görmüştüm demeye vakit bile bulamadan millet tarafından çok ağır bir şekilde cezalandırılacaktır. Liderler tasfiye olur. Dolayısıyla altı lider tekrar ortak hareket etmeli, birlik, beraberlik içerisinde hareket etmeli. Çünkü bu seçim cumhuriyete inananlarla cumhuriyete karşı olanların seçimidir. Bu seçim sağ, sol seçimi değil, siyasi parti kavgası değil, millet mücadelesidir. Millet mücadelesinde de nefis olmaz kibir olmaz. Sen ben olmaz. Onun için bu masa milletin umudu olan bir masadır. Milletin beklentisi olan bir masadır. Milletin geleceğinin kurtuluşu olarak gördüğü bir masadır. Dolayısıyla bu masaya asla zarar gelmemesi gerekir. Demokrat Parti olarak biz masanın altılı olarak devamından yanayız."

AKŞENER, KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞINI KABUL ETMEDİ

Millet İttifakı'nın son toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dört liderin de desteğiyle adaylığını ortaya koymuş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kabul etmeyen Akşener ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı önermişti.

Akşener, partisinin GİK toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, "Milllet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir" diyerek altılı masadan kalktığını ilan etmişti.

Gelişmelerin ardından CHP’li büyükşehir başkanları Ankara’ya doğru yola çıkarken İmamoğlu ve Yavaş’tan ise birliktelik mesajları gelmişti.