birgün

15° SİSLİ

GÜNCEL 12.08.2020 17:22

Demokratik Katılım Grubu adaylarını tanıttı

Demokratik Katılım Grubu, 16 Ağustos’ta yapılacak İstanbul Tabip Odası seçimine yönelik adaylarını tanıttı. Seçime çağrı yapan grup, tespit ve taleplerini de dile getirdi. İTO Başkan Adayı Saip, “İktidardan bağımsız, bilim yolunda giden meslek odaları çok önemli. Bu yüzden herkesi seçime davet ediyoruz” dedi.

Demokratik Katılım Grubu adaylarını tanıttı

Yaren Çolak

Demokratik Katılım Grubu, İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) 16 Ağustos Pazar günü Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak seçimi öncesi adaylarını tanıttı. ‘Çağdaş, Laik, Demokratik Bir Ülkede Aklın ve Bilimin Işığında Hekimlik’ sloganıyla seçime katılan Demokratik Katılım Grubu’nun dün düzenlediği basın toplantısında Yönetim Kurulu adayları, seçime ilişkin tespit ve taleplerini açıkladı.

BAĞIMSIZ VE LAİK SEÇİM İÇİN

"Bağımsız, laik bir seçim olması dileğiyle tüm hekimleri oy kullanmaya davet ediyoruz" diyen İTO Yönetim Kurulu adayı Dr. Osman Öztürk, “Pandemi döneminde yapacağımız seçim Haliç Kongre Merkezi’nde olacak. Bu basın toplantısında hem adaylarımızı tanıtmak hem de görüşlerimizi size aktarmak için buluştuk” dedi.

SAĞLIK TİCARİLEŞTİRİLİYOR

Bağımsız bir Tabip Odası istediklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkan adayı Prof. Dr. Pınar Saip ise şöyle konuştu: “Bizler halk sağlığını koruma, hekimlerin özlük hakkını koruma ve etik görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Bağımsız olmamız çok önemli sağlığı ilgilendiren her alanda söz sahibi bir kurum olmamız lazım. Sağlığın ticarileşmesine tanık oluyoruz. Ancak kamusal politikaların ne kadar gerekli olduğunu Covid-19 virüsü ile tekrar gördük. Biz bağımsız meslek odalarını korumak istiyoruz. Barolarla beraber bir değişiklik yapılmaya başlandı avukatlarla ilgili bu saldırının ekim ayından itibaren tüm meslek odalarına yapılacağını düşünüyoruz. Sağlığın ticarileşmesine tanık oluyoruz. Ancak kamusal politikaların ne kadar gerekli olduğunu Covid-19 virüsü ile tekrar gördük. 15 meslektaşımızı kaybettik, birçok meslektaşımız hastalandı. Bu sürecin iyi yönetilmesini istiyoruz. İktidardan bağımsız, bilim yolunda giden meslek odaları çok önemli. Bu yüzden herkesi seçime davet ediyoruz. Biz bağımsız meslek odalarını korumak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İKTİDAR TOPLUMU KUTUPLAŞTIRDI

Mesleğin temel ilkelerinin adalet, eşitlik, barış olduğuna vurgu yapan Dr. Osman Küçükosmanoğlu da “Siyasi iktidarın oluşturduğu kutuplaşmış bir toplum var. Biz demokratik, laik cumhuriyetten, barış içinde bir arada yaşamadan, bağımsızlıktan, aydınlanmadan, bilimden, emekten ve emek mücadelesinden yanayız. Biz bunları söyleyince suçlamalarla karşı karşıya kalıyoruz. Ancak biz Demokratik Katılım Grubu olarak toplumun sesi olmaya devem edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Son olarak Merkez delegasyon adayı Dr. Taner Gören, “İktidarın gücü karşısında sağlık alanında ‘sağlıktaki dönüşüme’ engel olamadık. Sağlık alınıp satılan bir meta haline getirildi. 2002’den beri sağlığı satın almak zorundayız. Hastaneler ticarethaneye dönüştü hastalar müşteri olarak görülmeye başlandı” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız