Deniz Poyraz katledilişinin 2'nci yılında mezarı başında anıldı. Anmada konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Deniz’e sözümüz olsun, özgür bir ülkeyi yaratana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
Deniz Poyraz, katledilişinin ikinci yılında anıldı
Fotoğraf: MA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, 17 Haziran 2021 tarihinde il binasına yönelik gerçekleşen silahlı saldırıda Onur Gencer tarafından katledilen Deniz Poyraz'ı, ölümünün 2'nci yılında Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında andı. 

Anmaya Deniz Poyraz'ın ailesi, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar, İbrahim Akın, İzmir Milletvekili Burcu Gül Çubuk, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP Milletvekili Sevda Karaca, HDP İzmir il ve ilçe örgütleri, Poyraz’ın avukatı, Barış Anneleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Anma programı saygı duruşuyla başladı. Sık sık “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Denize sözümüz barış olacak” sloganları atıldı. 

Anmada konuşan Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, Deniz'in sadece kendi kızı olmadığını, herkesin kızı olduğunu söyledi. Poyraz, “Kızım katledildi. Katile yardım edenlerin de ceza almasını istiyorum. Devlet demesin ‘Bir insandı öldü, unutulur’ Şehitler hiçbir zaman unutulmaz, her zaman aramızda yaşıyorlar. Herkes Deniz’dir. Buradaki herkesi Deniz olarak görüyorum. Deniz’de herkesin Deniz’idir. Jin, jiyan, azadî" dedi.

DENİZ'E SÖZÜMÜZ: DEMOKRATİK TÜRKİYE

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Deniz Poyraz katliamının sıradan adli bir cinayet olmadığını söyledi. Gürkan, “Siyasi bir partinin siyasi faaliyetleri hedef alındı. Bu katliam iktidarın kutuplaştırma, nefret söyleminin sonucudur. Suçlu sadece tetiği çeken katil değildir. O politikaları yürütenler de sorumludur. Biz bürokrasiden, siyasete bu cinayetin sorumlularının açığa çıkması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Denize sözümüz olsun özgür bir ülkeyi yaratana kadar, demokratik bir Türkiye’yi kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye belirtti.

‘DÜŞÜNÜ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur da, “Bu cinayet çok büyük bir cinayet. Deniz Poyraz kadar temiz bir insanın katliamı ardından siyasiler neler söyledi hep birlikte gördük. Bu yobaz sistemin Kürt’ü nasıl gördüğünü, Kürt sorununu nasıl çözeceklerini gördük. Denizlerin öldürerek bitireceklerini sandılar ama biz buradayız. Biz anadilimizde eşit yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Deniz’in düşü olan barışı getirene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerinde bulundu.

Barış anneleri adına söz alan Peyruze Kurt ise, Deniz Poyraz davasında adalet yerini bulana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayarak, kadının yaşam olduğunu, yaşamın ise hiçbir zaman bitmeyeceğini sözlerine ekledi.

‘JİN JİYAN AZADÎ’

Son olarak söz alan Yeşil Sol Parti İzmir Milletvekili Burcu Gül Çubuk, Deniz'i her alanda yaşatacaklarının sözünü vererek, “Deniz Poyraz şahsında 'jin, jiyan, azadî' sloganı altında mücadelesini ortaya koyan bütün arkadaşları selamlıyorum. Deniz’in süren mücadelesinde hiçbir halka kopmadı. Erkek devletin sistemine karşı birbirimizi bırakmadan mücadele ediyoruz. Buradayız vazgeçmeyeceğiz Deniz’e verdiğimiz sözleri tutacağız” diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından Deniz Poyraz’ın mezarına çiçekler bırakıldı.