birgün

12° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 20.02.2021 12:38

Denizli'de JES tarlaya zarar verdi, şirket ‘doğal afet’ dedi

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Tekkeköy mahallesinde Greeneco Jeotermal Enerji Santrali(JES) yakınında sıcak akışkan yer üstüne çıkınca çiftçilerin arazisi zarar gördü. Şirket yetkilileri ile görüşen arazi sahibi 'Doğal afettir olur öyle' cevabını aldı.

Denizli'de JES tarlaya zarar verdi, şirket ‘doğal afet’ dedi

Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Tekkeköy mahallesinde Greeneco Jeotermal Enerji Santrali(JES) yanındaki araziden çıkan sıcak yeraltı akışkanı Hasan Kührem'in incir ve zeytin ağaçlarının olduğu tarlasını bastı.

Evrensel'den Hilmi Mıynat'ın haberine göre, şirket yetkilileri ile sorunun çözümü için görüşen Kührem, yetkililerin kendisine bunun doğal afet sonucu olduğunu söylediklerini ifade etti. Kührem, "Bundan 3 ay önce geldim bu zeytin ağaçlarının etrafı hep suydu, bunlar suyu aktarmadan evvel fotoğraflarını çektim. Bunların yanına gittim görüştüm. Bunlar 'Bizimle alakası yok afettir, depremdir' dediler. Depremle ne alakası var. . 40 sene önce de burada deprem oluyordu hiç su çıkmıyordu” diye konuştu.

denizli-de-jes-tarlaya-zarar-verdi-sirket-dogal-afet-dedi-843724-1.

Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca yaklaşık üç ay önce sızıntılarla başlayan süreçte doğanın talanına dikkat çekti. Yetkililerin sözlü olarak santral ya da jeotermal kuyunun zararı olmadığı yönünde sözlü beyanına değinen Çallıca, “Büyük Menderes nehri son derece kirli, aynı zamanda tarımda kullanılamaz hale gelmiştir. Aynı havamız Türkiye Cumhuriyeti karar alıcıları tarafından koruma alanı ilan edilirken bir taraftan nasıl talan edildiğini görüyoruz. Masum görünen azot, asit vb. zehirli gazlar içeren buhar rüzgârın etkisiyle belirli noktalarda yığılma oluşturarak, o bölgelerde yaşayan insan, bitki ve hayvanlarımıza zarar vermekte. O yüzden sadece bir bölge değil tüm havzanın jeotermal etki açısından değerlendirilmesi, toplam kirlilik ve zararın hesaplanması gerekir. Enerji ihtiyacının çok azını karşılayan bu bölgedeki üretimden bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz. Anayasanın bize verdiği yasal görev ve sorumluluk çerçevesinde çalışmalarımıza, mücadelemize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.