Google Play Store
App Store

Deprem felaketiyle ilgili yaptığı açıklamalarla koordinasyonsuzluğa ve arama kurtarma çalışmalarında geç kalınmasına dikkat çeken sunucu Cem Seymen, CNN Türk'ten istifa etti. Seymen, attığı tweetler nedeniyle kanalın kendisinden istifasını istediğini belirtti.

Deprem eleştirileri yapan CNN Türk sunucusu Cem Seymen, kanalın baskısıyla istifa etti

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen iki büyük depremin ardından koordine olunamadığına yönelik eleştirilerde bulunan program sunucusu Cem Seymen, yapılan baskı sonucunda CNN Türk'ten istifa ettiğini bildirdi.

Halktv.com.tr'nin haberine göre, "Çalışan Türkiye" ve "Üretim Rotası" programlarını sunan spiker Cem Seymen, sosyal medya paylaşımlarında yaptığı eleştiriler nedeniyle kanalın kendisini istifaya zorladığını söyledi.

Kızılay, TRT gibi kamu kuruluşları başta olmak üzere ‘devletin tüm araçlarıyla birlikte depreme müdahalede geç kaldığı' yönünde açıklamalar yapan Seymen, deprem tweetlerinin kurumda rahatsızlığa neden olduğunu belirtti.

NE OLMUŞTU?

Büyük yıkıma neden depremlerde arama kurtarma çalışmalarına geç başlandığına yönelik eleştiriler yapılarak AFAD ekiplerinin koordine olamaması tepkiyle karşılanmıştı. Afet bölgesinde yaşayan ve yakınlarını kaybeden yurttaşlar da geç gelen müdahaleye ve koordinasyonsuzluğa isyan etmişti.

Seymen ise, günler sonra başlayan çalışmalar hakkında şunları söylemişti:

"Burası Hatay. Yardım çalışması başlamadı. Fotoğraflardan (AA) anlaşılıyor zaten. Türkiye’de servetine servet katan binlerce inşaat firması var. İş makinalarını bölgeye göndermeye başlasınlar. Binalar olduğu yerde çökmüş. Yani müteahhitlerin suçu ortada. Derhal tutuklanmalılar!"

Deprem bölgesi için önceden yapılmış bir hazırlık olmamasını da eleştiren Seymen, "Kurtarma işleri iyi gitmiyor. Her yerden yardım feryatları yükseliyor. Türkiye’nin bu boyutta felaketin altından kalkacak hazırlığı yokmuş. Planlanmış bir strateji hiç kurgulanmamış. Bunu sonra tartışırız. Şimdi insanları kurtarma zamanı. TSK’nin tüm gücüyle sahaya inmesi şart" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın bölgedeki yıkıma 'kader' demesine gönderme yapan Seymen, "Soğuk gecenin kör karanlığında, uykunun en derin yerinde depreme yakalanan çaresiz vatandaş günlerce çığlık çığlığa bağırdı. Kurtarılmayı bekledi. Kader deyip yolumuza devam edeceksek suçlulukla ıstırap çekeriz. Yeni şehirler kurup altın anahtar versen de şu gerçeği değişmezsin.

Seymen ayrıca, kendisine yöneltilen eleştiriler nedeniyle sosyal medya kullanıcılarını engelleyen Kızılay hakkında da şöyle konuşmuştu:

"Kamu kuruluşu kendi ülkesinin vatandaşını sosyal medyada engeller mi? Şaşkınlığım tarif edilecek gibi değil. Allah Allah… Binlerce insan engellenmiş üstelik. İnsanlar yardım etmek istiyor. Bu blokları kaldırın."