birgün

8° HAFİF YAĞMUR

Deprem erken uyarı sistemleri geliyor

BİRGÜN EGE 03.02.2023 06:30
Deprem erken uyarı sistemleri geliyor Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi’nin 2 yıl önce çalışmalarına başladığı DEUSİS projesinde üniversitenin jeoloji, jeofizik, inşaat, bilgisayar ve elektronik mühendisliğinden akademisyenler birlikte çalıştı. Test aşamasına gelen sistem, şubat ayı sonunda test aşamasına girecek. Akademisyenler 6 ay boyunca 12 farklı noktada 24 saat boyunca yerin altını dinleyecek. DEUSİS, yerin altındaki fay kırıldığı anda sarsıntı henüz hissedilmeden önce uyarıda bulunacak. Uyarı, sismik kaynaktan uzaklığa göre 10, 15 ya da 20 saniye öncesinden ulaşmış olacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma va Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, geliştirilen sistemin deprem olduktan sonra geliştirilen bir sensör sistemi olduğunu vurguladı.

Sözbilir, “Bizim hedefimiz, deprem olmadan önceki depremin verilerini kullanarak ne zaman deprem olacağını bilebilmek. Dünyadaki bütün bilim insanları bunun için çabalıyor. Nasıl hava durumunu 15 gün önceden bilebiliyorsak inanıyorum ki ileride deprem olmadan 15 gün önce yazılım geliştirilerek nerede kaç büyüklüğünde deprem beklendiği söylenecek. Çünkü biliyoruz ki deprem olmadan önce hem yerde hem suda hem de havada belli değişimler gerçekleşiyor. Bu değişimlerin hepsini ölçen bir sensör sistemi geliştirebiliriz. Aslında son hedefimiz, depremden önce depremin geleceğini bilmek. Bunun için de çalışmalarımız olacak. Ancak bu sistem, deprem olduğu anda bize gelmeden önce depremi algılamayı kapsıyor. Deprem yerin 10 kilometre altında olduğu anda biz daha sarsılmadan cihaz bunu algılıyor. Onu algıladıktan sonra sinyali verdiği anda biz onu bilgisayar ortamında sayısal parametreye dönüştürüyoruz. O depremin büyüklüğünü önceden biliyoruz. Bunu bir iki saniye içerisinde çözüyoruz” dedi. İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun