Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremzedeler kent içinde veya başka illere göç ederken fırsatçılar da piyasaya çıktı. Diyarbakır’da ev ve nakliye fiyatlarının yükseltildiği belirtiliyor.

Deprem fırsatçılığı: Diyarbakır’da 2 odalı ev 3 binden 7 bin 500 liraya çıktı!
Fotoğraf: DepoPhotos

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi olan ve 10 ili yıkıp geçen depremin ardından bölgeden göç başladı.

Amida Haber’den Gönül Morkoç’un haberine göre, Diyarbakır’da Bağlar ve Şehitlik, Yeniyol, Huzurevleri, Peyas bölgelerindeki ağır hasarlı evlerinden kaçmaya çalışan depremzedeleri ev sahipleri ve emlakçılar da mağdur etti. Mağduriyetten kazanç elde etmeye çalışan fırsatçılar, Diyarbakır’da kiraları adeta uçurdu.

3 BİN LİRADAN 7 BİN 500 LİRAYA

Habere göre, zemin kattaki 2 odalı bir evin kirasını 3 bin liradan 7 bin 500 liraya, 3 odalı evler 3 bin liradan 8 bin liraya, 4 odalı evler 5 bin liradan 10 bin liraya, 5 odalı evler ise 6 bin liradan 12 bin liraya kadar yükseltildi. Sur İlçesi Silvan Yolu üzerindeki villalarda ise, fırsatçılık adeta tavan yaptı. 6 Şubat öncesi 7 bin lira olan kiralar 20 bin liraya kadar yükseldi.

MUSTAFA KOÇ: AHLAKSIZLIKTIR

Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Emlakçılar Odası Başkanı Mustafa Koç, fahiş zam şikayetlerinin kendilerine de geldiğini söyledi. Hükümetin belirlediği zam oranının yüzde 25 olduğunu hatırlatan Koç, “Bu mağduriyette, bu felakette fırsatçılık yapmak en basit tabiriyle ahlaksızlıktır” dedi.

Fahiş fiyat talep eden emlakçıların Ticaret İl Müdürlüğü’ne, ev sahiplerinin de vergi dairesine şikâyet edilmesini isteyen Koç, “Bize kayıtlı 88 emlakçı var. Bunlardan şimdiye kadar herhangi bir şikâyet almadık. Olması durumunda odadan ihraç ederiz. Vatandaşlardan ricamız fahiş fiyat isteyen emlakçı ve ev sahiplerini şikâyet etsinler. Bizim talebimiz, emlakçılarımız deprem mağdurlarından ya komisyon almasınlar ya da en düşük limitten alsınlar. Bu zor günleri ancak, dayanışma ile birbirimize destek olarak atlatırız” dedi.

NAKLİYE ŞİRKETLERİ DE FİYATLARI UÇURDU

Taşınacak uygun bir ev bulabilen depremzedelerin yaşadığı ikinci mağduriyet ise taşıma masrafları. Deprem öncesi 3-4 bin bandında olan nakliye ücretleri, 6-7 bin liraya kadar yükseltildi.

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu da nakliyeci esnafa çağrıda bulundu. Ebedinoğlu, “Bu felakette elinizi vicdanınıza koyun. Fırsatçılık dinen, vicdanen haramdır, kabul edilemez. Yapmayın, etmeyin! Bunu yapanların utanması, dışlanması gerekir” diye konuştu.