Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve binlerce yurttaşın hayatını kaybettiği 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin yaşandığı bölgelerden biri olan İskenderun’a gidecek olan deprem gönüllüleri, gece saat 01.00’de Söğütlüçeşme'den yola çıktı.

Deprem gönüllüleri, İskenderun'a gitmek üzere yola çıktı
Fotoğraf: AA

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli meydana gelen iki deprem nedeniyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları( TCDD) Taşımacılık Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından deprem gönüllüleri için düzenlenen Yüksek Hızlı Tren seferleri gece saat 01.00'de Söğütlüçeşme'de başladı.

AA’nın aktardığına göre, TCDD 1. Bölge Trafik Müdür Yardımcısı Cengiz Nama, deprem alanına gidecek olan malzeme trenlerinin dün ve bugün yola çıktığını aktararak “Bugün saat 01.00, sabah 08.00 ve öğlen 14.00'te 3 hızlı tren Konya'ya gidecek. İskenderun ve Hatay'da görev alacak olan AFAD gönüllüleri Konya'da diğer yolcu trenlerine aktarılarak İskenderun'a ulaşacaklar. Aynı zamanda karşı taraftan depremzedeler yarın sabah 08.00, öğlen 14.00 ve akşam 20.00'de Konya'dan hızlı trenlerle İstanbul'a hareket edecekler. Bakanlığımıza gelen talepler doğrultusunda ilave trenlerimiz hazır olarak bekleyecekler” dedi.

DEPREMZEDELERİN ULAŞIMINA TRENLERLE DESTEK OLUNUYOR

İskenderun-Mersin-Adana-Osmaniye arasında bölgesel trenlerle 1300'ü aşkın depremzede seyahat etti.

Ayrıca Malatya-Ankara arasında Sivas aktarmalı toplam 9 trenle 1510 depremzede Kırıkkale ve Ankara'ya taşındı. Bunun dışında Adana, Mersin, Osmaniye, İskenderun, Diyarbakır, Elazığ, Malatya'da TCDD tarafından bekleme salonları, misafirhane, sosyal tesisler ve vagonlar ısıtılarak depremden etkilenen vatandaşların kullanımına açıldı.