birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Deprem konutlarının fotoğrafları istendi

BİRGÜN EGE 24.06.2022 10:40
Deprem konutlarının fotoğrafları istendi
Abone Ol google-news

BirGün EGE

İzmir’de geçen yıl gerçekleşen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından, evleri yıkılan depremzedeler için Bayraklı’da bulunan ormanlık alanda konut yapılacak. Tapuda orman olarak kayıtlı 375 hektarlık alan, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile orman vasfının dışına çıkartıldı. Ormanlık alanda yapılacak olan konut projesine karşı çıkan pek çok avukat duruma itiraz etti.

Danıştay 8. Dairesi verdiği kararda, dava konusu alanın güncel yapılaşma halini gösteren fotoğrafların gönderilmesini ve alanda yapılaşmanın bulunduğu ve bulunmadığı yerleri gösteren ve orman sınırları dışına çıkartılan alanın sınırlarının ayrı renkli kalemler ile işaretlendiği haritanın gönderilmesini istedi. Avukat Senih Özay, “2 yıldır ne yürütmeyi durdurma kararı, ne iptal kararı, ne ret, ne kabul, ne keşif, ne de bilirkişi incelemesi yapamamış olan mahkeme ekte de görüldüğü gibi raporda; evler yapılmış Cumhurbaşkanı da törenle bir kısmını teslim etti. Bu nedenlerle alanın güncel yapılaşma halini gösteren fotoğrafların gönderilmesini Cumhurbaşkanlığı’ndan, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ve Orman Genel Müdürlüğü’nden istemiştir. 2 yıl sonra ne oluyor? Ne olacak?” diye sordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun