birgün

9° AÇIK

SİYASET 04.11.2020 07:55

Deprem vergilerine ne oldu?

Muhalefet partilerinin gündeminde İzmir depremi yer aldı. Rant hırsının toplumun canına mal olduğunu hatırlatan CHP, HDP ve İyİ Parti liderleri, depreme ilişkin Meclis’e sunulan 58 önergenin reddedildiğini hatırlatarak toplanan deprem vergilerinin nereye gittiğini sordu.

Deprem vergilerine ne oldu?

HABER MERKEZİ

Partilerinin Meclis Grup Toplantıları’nda konuşan muhalefet liderleri, İzmir depreminde yaşanan can kayıplarından hükümeti sorumlu tuttu. Muhalefetin son 10 yılda TBMM’ye sunduğu 58 deprem araştırma önergesinin kabul edilmediğini hatırlatan liderler, deprem için toplanan paraların akıbetini sordu. Liderler, rant iştahıyla gelen felaketlerden kurtulmanın mümkün olmadığını da hatırlattı.

10 YILDA 58 KEZ UYARDIK

Depreme karşı yeterli önlemin alınmadığını bildiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Parlamento olarak biz ne yapıyoruz? Yasalar çıkarıyoruz, doğru. Ama yasaların kendi aralarında hiçbir tutarlılığı yok. Depremle ilgili 58 önerge vermişiz ama bir tanesi araştırılmamış. Parlamento’nun bunu araştırması lazım. Demek ki muhalefet 10 yılda 58 kez parlamentoyu depreme karşı uyarmış” dedi.


Deprem vergilerinin nerelere harcandığının kamuoyu tarafından bilinmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Deprem vergisi nerede diye soruyorum. Kıyamet kopuyor. Parayı nereye harcadınız? Nereye gitti bu paralar. Vatandaştan, ‘Ev yapacağım’ diye deprem vergisi topluyorsun. Gidip parayı başka yerde kullanıyorsun. Ne oldu bu paralar?” diye sordu.

‘5’Lİ ÇETE’ VURGUSU

Anayasa’ya göre devletin vatandaşını korumak zorunda olduğunu kaydeden CHP Lideri şunları söyledi:

“Deprem gerçeği var, herkes söylüyor. Evi boşaltacak ama nereye gidecek bu adam? Sosyal devlet, vatandaşa, ‘Sen git şuraya taşın, biz buraya park yapacağız’ der. Sosyal devlet değil, 5’li çeteye hizmet veren bir devlet var. Depremde en çok fakirler zarar görüyor. Sosyal devletin vatandaşına sahip çıkması lazım. Sadece beslenme açısından değil, oturacak konutunu gözetecek. Artık CHP’nin devleti yönetme zamanı gelmiştir. Ayaklar altında olan, herkesin tehdit ettiği, herkesin şantaj yaptığı bir devlet olmaz. Onurumuzla ve gurumuzla yaşamak istiyoruz.”

RANT HIRSI ÖLDÜRÜYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de grup toplantısını depreme ayırdı. Akşener, “Herkes elini taşın altına koymak zorunda. Başka yolu yok. Yoksa, rant iştahıyla ve sorumsuzlukla gelen bu felaket tabloları bitmeyecek” dedi.

İktidarın gerekli önlemleri almadığını, felaketlerin de bu nedenle yaşandığını dile getiren İYİ Parti Lideri, “Yurdumuzun bir deprem kuşağı üzerinde olduğunu biliyoruz. Atılacak her adımın, bu gerçeğe uygun olması gerektiğini de biliyoruz. Ancak, bunları bilmek maalesef yetmiyor. O gerçeğe uygun adımları atabilme aklını ve izanını, göstermemiz gerekiyor. Daha önce attığımız adımları tekrarlayıp, daha ısrarcı olacağız. Aziz milletim bize destek olun. Hangi partiye oy verirseniz verin, bu konudaki mücadelemizde yanımızda olun” şeklinde konuştu.

***

İKTİDAR ŞOV PEŞİNDE

HDP’de bu hafta Eş Genel Başkan Pervin Buldan grup kürsüsünden seslendi. Fay hatları ile birlikte rantçı sistemin de “çürük” olduğunu bildiren Buldan, konuşmasında şunları söyledi:

“AKP Genel Başkanı Erdoğan, kendi sorumluluklarını bir kenara bırakarak, afetlere dayanıksız yapılardan vesayetçi zihniyeti sorumlu tutmaktadır. Sanırsınız 18 yıldır iktidarda onlar değil, başkaları var. Buradan soruyoruz. Depreme hazırlık için bugüne değin ne yaptınız? Hangi önlemleri aldınız?
Kanal İstanbul’a ayıracak paranız varsa, deprem için neden kullanmıyorsunuz? Olası bir İstanbul depremi en büyük tehlike olarak karşımızda durmaktadır. Allah korusun, yaşanacak bir felaketin sonuçlarını düşünmek dahi istemiyoruz. İstanbul için ne yaptınız? Bunların cevabını vermek zorundasınız. İktidarın halka hesap vermesi gerektiğini düşünüyoruz, sorumluluğu başka yerlere atamaz. İnsanlar enkaz altında kurtarılmayı beklerken, AKP’nin bakanı enkazın üzerine çıkmış, enkaz altındaki yurttaşımızla telefonla görüşme yapıyor ve kameralar önünde şov yapıyor. İnsanlar can derdinde, bunlar şov peşinde.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol