birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 17.07.2020 07:19

Deprem yaklaşıyor yetkililer seyrediyor

JMO’dan Er, Marmara’da deprem beklendiğini belirterek, “Bu deprem Ulucamii’nin kubbelerinin yıkılmasına sebep olacak bir depremdir” dedi.

Deprem yaklaşıyor yetkililer seyrediyor

JEOLOJİ Mühendisleri Odası (JMO) Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Bursa’nın İnegöl ilçesinde oda üyeleriyle bir araya geldi. Burada açıklama yapan Er, ülkede doğa olaylarının olduğunu, ama bunları engelleyecek planların olmadığına dikkat çekerek, “Doğal afeti yaşamadığımız neredeyse gün, hafta yok. Tedbir almadığımız sürece maalesef hem can hem de mal kaybına neden olan olayları yaşamaya devam ederiz” dedi.

Marmara Bölgesi’ndeki deprem tehlikesinden bahseden Er, şöyle devam etti: “7.6 şiddetinde bir deprem beklenmektedir. Bu şiddette bir depremi Marmara Bölgesi’nin çevresindeki illerin hissetmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu deprem hattı da Mustafakemalpaşa’dan başlayıp Bursa merkezinde Ulucamii’nin kubbelerinin, surlarının yıkılmasına, bir katlı en sağlam Osmangazi Türbesi’nin yıkılmasına sebep olacak bir depremdir. Bursa bu depremi yaşayacaktır.”

Deprem gerçeğini kabul ederek hazırlık yapılması gerektiğinin altını çizen Er, “Yönetmeliklerimizi uygulanabilir hale getirmemiz lazım. Şu an ki yönetmelik, her ilde farklı uygulanmakta. Hatta İnegöl’de başka, Yıldırım ilçesinde başka. Hassasiyet göstermeyen birçok belediyemiz var. Bu önlemler alınırken bu işin içinde odalar da yer almalı” dedi.

Marmara Denizi’nde şiddeti 7’nin üzerinde bir depremde bütün kıyı kesiminde tsunami oluşabileceğini vurgulayan Engin Er, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Marmara’da 7’nin üzerinde oluşacak bir depremde bütün Marmara kıyılarında tsunami oluşabilecek. Doğal afetler olarak hassas bir bölgedeyiz ama bunun önlemlerini de alabiliriz.”

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol