birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.12.2018 07:27

Depreme değil yalana hazırlıklı

AFAD Başkanı, İstanbul’da 2 bin 850 afet toplanma alanı olduğunu iddia etti. TMMOB’den Gökçe ile Akçelik, söz konusu alanlara AVM yapıldığını hatırlatarak, her boş arazinin, toplanma alanı olmadığını söyledi

Depreme değil yalana hazırlıklı

DENİZ YERLİKAYA

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İstanbul’daki deprem toplanma alanlarına AVM’ler kurulmadığını iddia ederek, İstanbul’da 2 bin 850 afet toplanma alanı bulunduğunu öne sürdü. Ülke genelindeki sayının 10 binin üzerinde olduğunu savunan Güllüoğlu, söz konusu alanların e-Devlet üzerinden kontrol edilebileceğini de ifade etti. Güllüoğlu’nün sözleri ise akıllara daha önce afet toplanma alanı olarak belirlenen 493 bölgeden 416’sından yükselen AVM, rezidans ve gökdelenleri getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’nun 2016’da hazırladığı rapora göre ise, 470 deprem toplanma alanından geriye 77’si kaldı.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe ile TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Güllüoğlu açıklamasını BirGün’e değerlendirdi. Gökçe, her boş alanın deprem toplanma alanı olmadığını ifade ederek, “Açıklanan yerler bunu karşılamıyor” dedi. Gökçe, şunları söyledi: “Deprem alanı demek, depremi bekleyip ilgili yerleri boş bırakmak değildir. Bu yapıların altyapısının olması gerek. Bu alanlar gökdelen ve AVM’lere dönüştürüldü.”

TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik ise şunları dile getirdi: “AFAD’ın deprem toplanma alanı olarak gösterdiği okul bahçelerinin, parkların, boş arazilerin toplanma alanı olarak belirlenmesinin herhangi bir önemi ve gerçekliği bulunmamakta. Kaldı ki AFAD’ın belirlediği toplanma alanlarına baktığımız zaman afet sonrası o alana ulaşılma garantisi bile bulunmuyor. Her boş alanın deprem toplanma alanı olarak belirtilmesi bilimsel değil.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız