birgün

12° AÇIK

Depremi fırsata çevirdiler

SİYASET 03.03.2023 06:30
Depremi fırsata çevirdiler Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) depremlerin ardından AKP iktidarı tarafından saldırı düzenlenen temel haklara yönelik bir rapor hazırladı. “6 - 27 Şubat 2023 Tarihleri Arasında Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri Raporu”na göre, Anayasa’da da tanımlanan çok sayıda hak, iktidar tarafından deprem sürecinde engellendi. Bunlar, Yaşam hakkı, örgütlenme ve dayanışma özgürlüğü, toplantı ve gösteri özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, kişi güvenliği olarak sıralandı.

Hak ihlallerinin detaylarına da yer verilen TİHV raporunda, “Depremzedeler için yardım malzemesi toplayan yurttaşlar, sivil toplum örgütleri, siyasi parti ve belediyeler en az 20 kez engellendi. 16 kişi gözaltına alındı, 6 kişi keyfi biçimde özgürlüklerinden alıkonuldu, en az 1 kişi fiziksel şiddete maruz kaldı, 1 kişiye ise para cezası uygulandı. En az 7 olayda kolluk kuvvetleri, kaymakamlık ve AFAD tarafından toplanan yardım malzemelerine el konuldu” ifadelerine yer verildi.

Raporda şunlar vurgulandı:

• Gözaltında işkence ve diğer kötü muamele sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi.

• En az 2 kişi linç girişimine maruz kaldı.

• 9 ayrı olayda toplam 17 kişi işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldı. 1 kişi yaşamını yitirdi. En az 10 kişi yaralandı.

• Deprem bölgesinde refakatçisi olmayan 82 çocuğun kimliği tespit edilemedi.

• Deprem bölgesinde haber takibi yapan en az 22 gazeteci, 11’i kolluk kuvvetleri 11’i sivil kişiler tarafından olmak üzere müdahaleye maruz kaldı, en az

• 1 gazeteci yaralandı, 4 gazeteci gözaltına alındı. Ayrıca 1 yabancı gazetecinin ülkeye girişine izin verilmedi.

• Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 2 gazeteci, ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla tutuklandı.

• Sosyal medya paylaşımlarına ilişkin başlatılan incelemelerde 27 kişi tutuklandı.

• RTÜK tarafından, “Büyük Felaket Özel Yayını” nedeniyle Halk TV kanalına ve “18 Dakika” programı nedeniyle Tele 1 kanalına 5’er kez program durdurma ve idari para cezası verildi.

• RTÜK tarafından Tele 1 kanalında yayınlanan “Forum” programı, FOX TV kanalında yayınlanan “Orta Sayfa” programı ve Halk TV’de yayınlanan “Halk Meydanı” programlarındaki deprem ve arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili eleştiriler nedeniyle her üç kanala ayrı ayrı idari para cezası verildi.

• Üniversitelerde eğitimin uzaktan sürdürülmesi kararıyla ilgili 10 gösteriye müdahale eden kolluk kuvvetleri, 246 kişiyi işkence ve diğer kötü muameleye maruz bırakarak gözaltına aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol