birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 28.12.2020 07:04

Depremler uyarıyor ama kulak asan yok

Elazığ dün 5,6’lık bir depremle sarsıldı. Can kaybı yaşanmadı ancak uzmanların açıklaması ürküttü. Afet Uzmanı Dr. Kaptan “Doğu Anadolu Fayı KAF gibi davranmaya başladı. Ama Elazığ’da yeni binalar bile yamaçlara yapılıyor. Bu da riski ve etkisini artırıyor” dedi.

Depremler uyarıyor ama kulak asan yok

Dilara ŞİMŞEK

DOĞU Anadolu’da son dönemde yaşanan depremlere dün bir yenisi eklendi. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde önceki gün meydana gelen 4.1’lik depremin ardından saat 09.37’de merkez üssü Kavatepe olan 5,6 büyüklüğünde bir deprem yaşandı.

Sarsıntı, hem kentte hem de Diyarbakır, Malatya, Dersim, Urfa ve Bingöl’de hissedildi. Sokağa çıkma kısıtlaması sırasındaki sarsıntı ile halk evlerinden fırladı. 6 km derinlikteki deprem can ve mal kaybına yol açmadı.

AFAD bu kez de Kandilli’den farklı açıklama yaptı; Büyüklüğü 5,3, derinliği ise 15,9 km olarak açıkladı.


Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kandilli ve AFAD arasındaki çelişkili açıklamalara ilişkin “Bu çelişki iki kurumun kullandığı yazılımlardan kaynaklanıyor. Hiçbir ülkede böyle bir şey yaşanmaz. Kısa sürede düzeltilmeli. Sadece vatandaşın kafası karışmıyor, uzmanlar da çelişkiye düşüyor” dedi. Ercan, şunları söyledi: “AFAD doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlı olduğu için siyasi bir kuruluş. Kandilli Rasathanesi de ikinci Abdulhamit’in kurduğu, üniversite kurumu. Basın sürekli AFAD’ı öne çıkardığı için, Kandilli haksız olarak saygınlığını yitiriyor.”

Prof. Ercan, dün meydana gelen depremin 24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen 6.8’lik depremin artçılarından birisi olduğunu belirterek “Artçı depremler 2022’de devam edebilir. Artık Elazığ’da hem yapılar, hem de onların yüklerini taşıyan toprak aşırı yorgun” dedi.

depremler-uyariyor-ama-kulak-asan-yok-821912-1.Afet Yönetimi Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan da BirGün’e yaptığı açıklamada, dünkü depremin yaklaşık bir yıl önce 24 Ocak’ta meydana gelen depremin etkisi sonucu oluştuğunu söyledi.

Elazığ’ın da içinde bulunduğu Doğu Anadolu Fay Hattı’nın hareketlendiğini dile getiren Kaptan, şöyle konuştu: “Bu fay hattının son dönemde ülkedeki en büyük ve en yıkıcı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı gibi davranmaya başladığını görüyoruz. 24 Ocak’ta aktif hale geldiği için üstünde pek çok kırılmayan nokta var. Bu kırılmalar devam ediyor. Hem bugün hem de 24 Ocak’taki depremin bütün bölgenin enerjisini boşaltması mümkün değil. O nedenle hem Elazığ hem de çevresinde depremler devam edecek.”

YENİ KONUTLAR RİSKİ ARTIRIR

Elazığ’da yıllardır depreme hazırlık için hiçbir şey yapılmadığını söyleyen Kaptan şunları kaydetti: “Yeni konut alanlarının inşası için yanlış yerler seçildi, yamaçların dengesini bozacak şekilde uygulamalar yapıldı. Bunlar depremsellik riskini ve etkisini fazlasıyla artırıyor. 24 Ocak’taki felaketten sonra bile konutlar yamaçlara yapılıyor. Yani depremin etkisini çok fazlasıyla artıracak yerlere.”

Bölgedeki eskiden köy olan yerleşim birimlerinde kerpiçten, eski ve dayanıksız evler bulunduğunu hatırlatan Kaptan, “Depremin etkisi aslında ortanın üstü yani yıkıcı olmayan bir deprem. Ama yapılar dayanıksız olduğu için hasar meydana gelebiliyor. Bu yapılar elden geçirilmeli” diye konuştu.

***

depremler-uyariyor-ama-kulak-asan-yok-821913-1.Elbistan’da faciadan dönüldü

MARAŞ’ın Elbistan ilçesi Kışlaköy Mahallesi’ndeki kömür sahasında bir facia tesadüfen önlendi. Afşin Elbistan termik santralına kömür temin edilen bölgede önceki gece bir heyelan yaşandı. Vardiya değişimi sırasında şevlerdeki kaymayı fark eden işçiler heyelandan hemen önce süratle bölgeyi terk etti. Olayda can kaybı yaşanmadı. Çok sayıda iş makinesi toprak altında kaldı. Bölgedeki Çöllolar kömür sahasında 9 yıl önce meydana gelen heyelanda 9 işçi hayatını kaybetmişti.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “İki neden üzerinde duruluyor. Birincisi heyelanın cürufun içinde kalan sıvının sertleşmemesi sonucu olduğu diğeri Elazığ’daki depremden kaynaklandığı yönünde” dedi. Elbistan’ın Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunduğunu hatırlatan Öztunç, şunları söyledi: “Bölgede 2 termik santral var. Hükümet, santrallara ilişkin politikasını gözden geçirmeli. Afşin ve Elbistan’ı termik santrallar çöplüğü yapmak istiyorlar.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol