birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

Depremzedeler 16 aydır bekliyor

Geçen yıl yaşanan depremde İzmir’de evleri hasar alan depremzedeler devletten kredi bekliyor. Talepleri 16 aydır kabul edilmeyen depremzedeler, olumlu gelişme olmazsa AKP İzmir İl Binası önünde çadır kuracak.

BİRGÜN EGE 04.03.2022 10:01
Depremzedeler 16 aydır bekliyor
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen depremde evleri hasar alan depremzedelerin evlerini dönüştürmek için kredi beklentisi devam ediyor. 16 aydır hükümetten minimum 600 bin TL, 2 yıl geri ödemesiz 20 yıl ödemeli ve sıfır faizli kredi bekleyen depremzedeler, talepleri kabul edilmezse AKP İzmir İl Binasının önüne yürüyerek çadır kuracak.

Kredi konusunda çok kırgın olduklarını söyleyen İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, “Biz mağdur ama mağrur insanlarız. Depremin üzerinden 16 ay geçti, biz hibe istemedik ağzımızdan bir kere bile hibe lafı çıkmadı. Biz onurumuzla ödeyebileceğimiz kredi istedik. Bizim 1999 yılından bu yana ödediğimiz ve şu anda milyarlarca dolar olan deprem vergisi ile bizim evlerimiz yapılması gerekirken biz bunu da talep etmedik. Biz, deprem vergisiyle bize sıfır faizli kredi olanağı sağlayın diyoruz” dedi.

Kentsel dönüşümcü değil depremzede olduklarını vurgulayan Özkan, “Bizim evimiz, yuvamız dağılmış, 15 ay geçmiş. Bu depremden yara almış 80 bin konut var. Ama bize reva görülen 400 bin TL kentsel dönüşüm kredisi. Bizde artık güven falan kalmadı. Vergilerini ödemeyip ‘Vergimizi silin’ diyenlerden değiliz. 400 bin TL’lik kentsel dönüşüm kredisinin aylık ödemesi olan 8 bin TL. Burada emekli insanlar, çalışan insanlar bu rakamları ödeyemez. Taleplerimizi dile getirmek için 6 Mart günü AKP İzmir İl Binası’na yürüyüp çadır kuracaktık ama dünyadaki savaş koşullarından dolayı şu anda eylemi erteledik. Ancak talebimizin arkasındayız eğer herhangi bir olumlu gelişme olmazsa gidip orada eylem yapıp çadır kuracağız” diye konuştu.

YAPI STOkU ÇALIŞMALARI TÜM İZMİR’E YAYILMALI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi tarafından deprem haftası sebebiyle yapılan açıklamada, “30 Ekim 2020 Ege Denizi’nde meydana gelen deprem Bayraklı ilçemizde ağır can ve mal kayıplarına neden oldu, İzmir ve çevresinde yoğun olarak hissedildi ve tüm İzmirimizi etkiledi. Yaralarını halen sarmaya çalıştığımız bu deprem, bize olası afetlere karşı bilimin ve tekniğin öngördüğü şekilde önlemler almamız gerektiğini bir kez daha hatırlattı. 30 Ekim Depremi’nin ardından önemli bir adım atılarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ile şubemiz arasında imzalanan protokol kapsamında Bayraklı İlçesi Yapı Stoku Envanteri tamamlanmış olup yürütülen bu çalışmaların tüm İzmir’e yayılması gerekiyor” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ İzmir’de yaşadığımız kentsel dönüşüm çoğunlukla, binaların yıkılıp yerinde yeniden yapılması biçimiyle ve rantın yüksek olduğu bölgelerimizle sınırlı bir şekilde devam ediyor. Günümüzde ranta cevap veremeyen bölgelerde ise özellikle son dönemde yaşanan inşaat yapım maliyetlerinin yükselmesiyle kaderlerine terk edildi. Ayrıca, tüm bu süreçlerde uygun olan yapıların daha az bir maliyetle güçlendirilebileceği gerçeğinin göz ardı edildiğini görüyoruz. Güçlendirme, nispeten hızlı ve ekonomik bir seçenek olarak değerlendirilmeli ve çok yönlü ve kapsamlı olarak ele alması gereken yapı güvenliğini sağlama konusunda her zaman bir seçenek olarak ortaya konulmalıdır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol