birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Dersim’de avlanma cezası 250 bin TL olan yaban keçisi vuruldu: Şüpheliler aranıyor

Dersim'de nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesinde "neredeyse tehdit altında" statüsünde yer alan yaban keçisi, avcılarca vurularak öldürüldü. Kaçak avcıların yakalanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ile jandarma ekiplerince çalışma başlatıldı

GÜNCEL 25.01.2023 11:30
Dersim’de avlanma cezası 250 bin TL olan yaban keçisi vuruldu: Şüpheliler aranıyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Dersim'de nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesinde "neredeyse tehdit altında" statüsünde yer alan yaban keçisi, avcılarca vurularak öldürüldü. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri ile jandarma ekipleri, olayla ilgili çalışma başlattı.

DHA'nın haberine göre keçi Pülümür ilçesi kırsal Hasangazi Köyü yakınlarındaki Karor Deresi mevkiinde vurulmuş halde bulundu. Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (BERN) ile Korunan ve Dünya Doğa Koruma Birliği'nce (IUCN) yayımlanan "Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi"nde "neredeyse tehdit altında" statüsünde bulunan yaban keçisi, kaçak avcılar tarafından tüfekle vuruldu.

Yol kenarında hareketsiz şekilde yatan keçiyi gören doğa fotoğrafçısı Muzaffer Akyüz'ün ihbarıyla olay yerine gelen ekipler, öldürülmesi halinde 250 bin TL para cezasının olan keçinin vurulması ile ilgili inceleme başlattı. Ekiplerin incelemesinde, dağ keçisinin üzerinde kurşun izlerinin olduğu belirlendi. Keçinin yakın bir zamanda vurulduğu tespit edildi ve kaçak avcıların yakalanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ile jandarma ekiplerince çalışma başlatıldı. Bölgeden geçen tüm yollardan geçen araçlarda ekipler tarafından arama yapıldığı öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol