birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Dersim’de mücadele kazanımla sonuçlandı

ÇEVRE 04.12.2022 06:30
Dersim’de mücadele kazanımla sonuçlandı Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Dersim’de Munzur Vadisi Milli Parkı ve Pülümür Vadisi'nde yapılmak istenen 5 baraj ve HES projesine karşı çıkan yaşam hakkı savunucuları yıllardır verdiği mücadele zaferle sonuçlandı. Buralardaki bütün baraj ve HES projeleri mahkeme kararlarıyla tamamen iptal edildi.

Dersim Barosu Başkanı Av. Fatma Kalsen, baronun çevre komisyonu avukatları ile yıllardır sürdürdükleri hukuk mücadelesini kazandıklarını belirterek şöyle konuştu; İlimiz genelinde Baraj ve HES projeleri bakımından büyük bir tehdit söz konusuydu. Ancak Hukuk yoluyla bu tehditleri şimdilik ortadan kaldırdık. Ancak madencilik projeleri noktasında coğrafyamız bir tehditle karşı karşıyadır. Bu noktada ileriki süreçlerde hem baro olarak hem de tek tek meslektaşlarımız ve halkımızla birlikte gerekli hukuksal girişimler yapılacak. Umuyoruz ki Dersim coğrafyası artık tamamen özgür ve doğasıyla, tüm canlılarıyla birlikte doğal bir yaşam içerisinde varlığını sürdürecektir.

Basın toplantısında Dersim Barosu Çevre komisyonu Üyesi Av. Özgür Ulaş Kaplan iptal edilen Baraj ve HES projeleri ile ilgili verdiği bilgide Munzur Vadisi Milli Parkı içinde en büyük 2 HES ve baraj projesi olan Konaktepe 1 ve Konaktepe 2 HES projesinin mahkeme kararı ile tamamen iptal edildiğini belirterek şöyle konuştu: “14 buçuk kilometrelik bir alanda su tünellerden geçecekti ve enerji üretilecekti. O bölgeler tamamiylen kuru bir yatağa dönüşecekti. O bölgede Munzur tamimiyle yok olacaktı. Tüm Dersim halkına hayırlı olsun. Aynı şekilde Dersim'deki madencilik projelerine karşı da Dersim Barosu ve Dersim Barosu çevre komisyonu ile birlikte tarafımızdan hukuki süreç yürütülecektir. Doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun